TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale, jer ulagače zabrinjava usporavanje rasta najvećih svjetskih ekonomija, pa ih ne ohrabruju ni najave centralnih banaka o nastavku vođenja podsticajne monetarne politike.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,9 odsto, dok su berzovni indeksi u Kini, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji skliznuli između 0,3 i 0,8 odsto.
Samo su u Singapuru cijene akcija porasle, 0,8 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,5 odsto.
Nakon što su juče makroekonomski podaci pokazali da se usporava rast američke ekonomije, što je izazvalo oštar pad cijena akcija na Wall Streetu, jutros su ulagače zabrinule i nove naznake slabljenja kineske ekonomije, druge po veličini u svijetu.
Prema konačnom izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini skliznuo je u aprilu s 51,6 na 50,4 boda, ispod prethodne procjene od 50,5 bodova, jer su po prvi put ove godine pale porudžbine za izvoz.
Usporavanje rasta ekonomije Kine, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, izazvalo je pad njihovih cijena, pa su se pod pritiskom našle akcije rudarskih kompanija.
Zbog toga ulagače nije oraspoložila ni jučerašnja poruka Feda da će nastaviti provoditi programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica dosadašnjim tempom od 85 milijardi dolara mjesečno, a ako bude potrebno, možda ih i povećati.
„Tržišta su trenutno neodlučna jer ulagače s jedne strane zabrinjavaju loši ekonomski izgledi, dok ih s druge strane ohrabruju podsticajne monetarne mjere“, kaže Hirokazu Yuihama, strateg u kompaniji Daiwa Securities.
Zbog produbljivanja recesije u evrozoni, analitičari očekuju da će na današnjoj sjednici čelnici Evropske centralne banke (ECB) smanjiti ključne kamatne stope za 0,25 procentnih bodova, na 0,50 odsto.
„Slabi ekonomski izgledi suzbijaju potražnju za kreditima u evrozoni, a to, pak, vodi u dalji pad ekonomije. Te loše prognoze, zajedno s usporavanjem rasta njemačke ekonomije, trebale bi dovesti do labavljenja monetarne politike ECB-a“, navode analitičari Barclays banke u bilješci klijentima.
Kako se očekuje smanjenje kamata ECB-a, jutros je na valutnim tržištima evro pod pritiskom. Nakon što je juče dostigao 1,3243 dolara, najviši nivo u dva mjeseca, jutros je kurs evra pao na 1,3175 dolara. Ipak, analitičari ne očekuju dalje slabljenje evropske valute.
„Smanjenje kamata ECB-a već je ugrađeno u cijene, pa to ne bi trebalo znatnije uticati na evro. No, pad njegova kursa uslijedio bi ako monetarne vlasti smanje kamatu na depozite, premda mislim da do toga neće doći“, kaže Sim Moh Siong, valutni strateg u Bank of Singapore.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra skliznula je, pak, sa 128,45 na 127,95 jena.
Nakon što je Fed poručio da će i dalje voditi vrlo labavu monetarnu politiku, juče naveče dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na korpu šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo je na 81,33 boda, najniži nivo u dva mjeseca. No, jutros se oporavio na 81,66 bodova.
Pritom je prema japanskoj valuti cijena dolara oslabila za 0,2 odsto, na 97,20 jena.
Nakon što je juče potonula za 2,4 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku ojačala 10-ak centi, na 91,15 dolara po barelu. Hina