PODGORICA, Skupština Crne Gore usvojila je sinoć većinom glasova novi Prijedlog zaključaka za rješavanje problema u podgoričkom Kombinatu aluminijuma /KAP/, kojim je, između ostalog, predviđen nastavak poslovanja preduzeća i prenos akcija na državu.Od 56 poslanika koji su se izjašnjavali, za zaključke je glasalo njih 42 iz DPS-a, SNP-a i Bošnjačke stranke, a protiv je bilo 14 poslanika Socijaldemokratske partije /SDP/ i Pozitivne Crne Gore. Demokratski front bojkotuje sjednice parlamenta zbog rezultata predsjedničkih izbora.
Poslanici su se izjašnjavali o zaključcima nakon što se Odbor za ekonomiju, finansije i budžet pozitivno izjasnio o podnesenim amandmanima Socijalističke narodne partije /SNP/.
Zaključci suštinski predstavljaju proširene prijedloge SNP-a, koji je 25. marta usvojio Odbor za ekonomiju.
Predsjednik Odbora za ekonomiju Aleksandar Damjanović rekao je da su usvojena četiri amandmana na Odboru koje je uložio lider SNP-a Srđan Milić.
U tekstu izvještaja o kojem su se poslanici izjašnjavali navodi se da je potreban nastavak poslovanja i kontinuitet proizvodnje u energetsko-metalurško-repro lancu, bez obzira na način raskida saradnje sa ruskom Centralno-evropskom aluminijumskom kompanijom /CEAC/, imajući u vidu da strani partner nije ispoštovao ključne ugovorne obaveze.
Prenos akcija CEAC-a na državu Crnu Goru moguće je uraditi jedino na najefikasniji i najekonomičniji način bez nadoknade, po bilo kom osnovu i tereta za budžet i građane države.
Skupština, kako se navodi, obavezuje Vladu Crne Gore da do 20. maja formira stručni tim, sastavljen od međunarodnih i domaćih eksperata, koji će do 20. oktobra ove godine, podnijeti Skupštini na usvajanje studiju o dugoročnoj održivosti i razvoju aluminijske industrije u Crnoj Gori.
Zaključcima se predviđa definisanje odgovarajućeg modela za izmirenje duga KAP-a prema Elektroprivredi Crne Gore, i uslovno snadbijevanje električnom energijom u narednom periodu, nagrađivanje redovnih platiša elektirčne energije. Takođe se predviđa i program potpunog izmirenja električnog duga za potrošače koji imaju socijalne potrebe.
Treba obezbijediti i uslove zakonskih i drugih obaveza predviđenih kolektivnim ugovorom prema zaposlenima u KAP-u i Rudnicima boksita.
Ovim prijedlogom parlament zahtijeva od Državne revizorske institucije, da u skladu sa zakonom, izvrši reviziju KAP-a i da o tome podnese poseban izvještaj Skupštini i Vladi do 31. maja.
Predviđa se i da KAP, najkasnije u roku od dva mjeseca od donošenja ove odluke, definiše model kojim će se proces proizvodnje odvija uz puno poštovanje normi i standarda predviđenih zakonima Crne Gore. Proces proizvodnje predviđen ovom odlukom počeće da se odvija najkasnije u roku od godina dana od donošenja ovih zaključaka.
Zaključci koje su večeras predstavljeni su cjelina zajedno sa Zaključcima koje je parlament donio 29. februara prošle godine i 8. jula iste godine.
Vlada koja je odgovorna za realizaciju ovih zaključaka je obavezna da najmanje jednom u tri mjeseca predstavlja informacije o poslovanju KAP-a, kao i Rudnika boksita Nikšić, kao i realizacijom zaključaka, navodi se u izvještaju. Srna