BANJALUKA, Najvažniji kratkoročni cilj novog rukovodstva Kliničkog centra Banjaluka jeste finansijska konsolidacija ove zdravstvene ustanove, uz pružanje zdravstvene zaštite u skladu sa potrebama i pravima pacijenata, rečeno je danas na prijemu za novinare u banjalučkom Kliničkom centru.
Vršilac dužnosti generalnog direktora Kliničkog centra Banjaluka Duško Račić rekao je da, osim dokazane reputacije i znanja, novi tim ima energiju za bolje poslovanje i vraćanje imidža ovoj ustanovi, ali da je za postizanje tog cilja potrebno razumijevanje i podrška javnosti, posebno pacijenata.
“Klinički centar Banjaluka nalazi u klasičnom dužnočkom ropstvu. S jedne strane, dužni smo prema radnicima po osnovu doprinosa 13 miliona KM, dobavljačima smo dužni značajna sredstva, postoje dugovanja i prema bankama koja samo po osnovu kamata godišnje iznose 3,5 miliona KM, a svjedoci smo i neracionalnog i neplanskog zapošljavanja”, naveo je Račić.
On je dodao da će problemi biti rješavani jedan po jedan u saradnji sa drugim nadležnim institucijama, prvenstveno Fondom zdravstvenog osiguranja.
“Već je izvršena analiza kada je u pitanju medicinski kadar, znamo gdje ima manjak, a gdje višak medicinskih radnika. Kada je riječ o nemedicinskom sektoru, analiza se još radi, ali sve će biti riješeno najavljenom sistematizacijom u Kliničkom centru”, rekao je Račić.
Prema njegovim riječima, u banjalučkom Kliničkom centru isplaćene su martovske neto plate, a ugovorene plate pojedinih radnika vraćene u zakonske okvire i predviđene koeficijente.
“Situacija u vezi sa citostaticima pomjerena je sa mrtve tačke – neki su nabavljeni, neki novi potrošeni, za neke je u toku narudžba. Svakodnevno, u saradnji sa Fondom radimo na rješavanju tog problema, svjesni faktora vremena u liječenju malignih oboljenja”, naveo je Račić.
Zamjenik direktora za nemedicinske poslove u Kliničkom centru Banjaluka Goran Soldat rekao je da su velika dugovanja najveće opterećenje za funkcionisanje ove ustanove, te da je racionalizacija troškova najhitniji izazov.
“Prvi zadatak je analiza postojeće i izrada nove sistematizacije radnih mjesta. Dugove ćemo rješavati prema prioritetima, imajući na umu garantovana prava naših pacijenata i zaposlenih, te finansijski parametar i budžetska ograničenja, hitnost, kao i preporuke Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske”, naveo je Soldat.
Kada je riječ o javnim nabavkama, Soldat je rekao da se prioritetno analiziraju one iz 2012. godine prema visini i trajanju potpisanih ugovora, da će biti utvrđene čvrste gornje granice potrošnje za sve klinike, te uveden moratorijum na nabavku skupe opreme.
Prema njegovim riječima, biće revidirana lista lijekova, uradiće se analiza proizvođačko-prodajne marže i uvesti generički lijekovi, posebno kada je riječ o citostaticima.
“Osim kratkoročnih mjera smanjenja troškova, moramo na umu imati i otklanjanje uzroka koji su doveli do ovakvog stanja, kako bismo dugoročno stabilizovali Klinički centar i došli do faze daljeg razvoja. Iz tog razloga, svakodnevno analiziramo sve što je do sada urađeno – od zapošljavanja do javnih nabavki – kako bismo što pažljivije i odgovornije razradili svaki budući potez”, rekao je Soldat.
Osim Račića i Soldata, novo rukovodstvo Kliničkog centra Banjaluka koje je predstavljeno na današnjem prijemu za novinare čine i pomoćnik direktora za zdravstvenu njegu Verica Dragović, pomoćnik direktora za medicinske poslove Boris Goronja, načelnik konzervativnih klinika Siniša Miljković i načelnik hirurških klinika Milan Simatović.
Dvosmjerna komunikacija sa novinarima, odnosno javnošću, na današnjem prijemu navedena je kao prioritet novog rukovodstva. Srna