BANJALUKA, Preduzeće “Autoprevoz” ugovorima od 16. i 22. oktobra 1979. godine obavezalo se da dislocira objekte visokogradnje i niskogradnje, da poruši objekte visokogradnje na staroj autobuskoj stanici i da zemljište očišćeno u nivou okolnog terena preda Zavodu za izgradnju u Banjaluci do 30. novembra 1980. godine.
Naveo je to predsjednik Poslovodnog odbora Zavoda za izgradnju Banjaluka (ZIBL) Petar Gambiroža u urgenciji upućenoj 24. novembra 1980. godine preduzeću “Autoprevoz”, koja je u posjedu “Glasa Srpske”. Gambiroža je i potpisnik dva ugovora iz 1979. godine u kojima su precizirani detalji o dislokaciji “Autoprevoza” sa stare autobuske stanice.
Tu urgenciju Pravobranilaštvo RS je, uz ostala nova dokumenta koja je prikupila Administrativna služba grada Banjaluka, priložilo uz nove tužbe u kojima zahtijeva poništenje upisa vlasništva Autoprevoza na tim parcelama u centru Banjaluke.
– Molim ‘Autoprevoz’ da ispuni svoje obaveze iz ugovora u ugovorenom roku, budući da je Zavod za izgradnju svoje obaveze ispunio, odnosno platio naknadu za nekretnine. U protivnom Zavod će početi dislokaciju objekata autobuske stanice angažovanjem trećeg izvođača radova, a na trošak ‘Autoprevoza’ u skladu sa članom 9. ugovora – naveo je Gambiroža u dopisu.
On zahtijeva da se ‘Autoprevoz’ pri dislokaciji objekata pridržava odredbi ugovora o odvozu materijala na gradsku deponiju i o zaštiti infrastrukture u cilju smanjenja štetnih posljedica.
– Napominjemo da je obaveza ‘Autoprevoza’ da to zemljište preda Zavodu za izgradnju do 30. novembra 1980. godine, da bi Zavod mogao da pristupi izvođenju radova na rekonstrukciji raskršća ulica Braće Lastrića i Nikole Tesle. U slučaju proteka ugovorenog roka, Zavod će ostvariti svoja prava putem suda – napisao je Gambiroža.
Postoji još nekoliko dopisa ZIBL-a na koje “Autoprevoz” uopšte nije reagovao, i koji će takođe biti priloženi uz tužbu.
Osnovni sud u Banjaluci 1988. godine donio je presudu po kojoj je “Autoprevoz” dužan da se u roku od osam dana dislocira sa stare autobuske stanice iz centra grada. Ni ta presuda, koju je objavio “Glas Srpske”, nikad nije ispoštovana.
“Glas Srpske” objavio je da je u zemljišnim knjigama od 6. februara ove godine kao vlasnik parcela na staroj autobuskoj stanici kod Muzeja savremene umjetnosti RS, veličine 4,5 dunuma, upisana firma “Benjo real estate” iz Banjaluke. Vlasnici te firme su Vedran Savić iz Banjaluke, te Reinhard Herzog i Bernhard Kaufman iz Austrije.
To znači da je “Autoprevoz” prodao ovu lokaciju iako s Gradom, vezano za to, vodi tri sudska spora.
Neko u RUGIP im je omogućio da uknjiže prodaju parcele koja je predmet spora i sa koje su prethodno skinuli zabranu raspolaganja.
Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović izjavio je da je Pravobranilaštvu podnesen zahtjev za podizanje tužbe protiv “Autoprevoza”.
– Imamo tri registratora dokumenata i tražićemo da se brišu neosnovani upisi u zemljišnim knjigama, to znači hipoteka i sva vlasništva koja eventualno treba da budu upisana – rekao je Gavranović.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije MUP-a RS prikupili su dokumentaciju vezano za mahinacije u tom predmetu. Izvještaj koji će podići baziran je na nestanak ugovora iz 1979. godine iz “Autoprevoza” i ZIBL-a.
Ugovor
“Glas Srpske” u posjedu je i dokaza o dostavi Ugovora potpisanog između grada i “Autoprevoza” 16. oktobra 1979. godine.
– Dostavljamo vam osam primjeraka ugovora koji reguliše međusobne odnose ugovornih strana vezano za dislokaciju stare autobuske stanice. Molimo vas da sve primjerke ugovora potpišete i ovjerite, da četiri primjerka zadržite za svoje potrebe a da ostale vratite ovom Zavodu – naveo je u dopisu uz dostavu ugovora Gambiroža.
I taj dokaz o postojanju ugovora iz 1979. godine, za koji sadašnji vlasnici “Autoprevoza” tvrde da nikad nije potpisan i da ne postoji, Pravobranilaštvo je priložilo uz nove tužbe. Glas Srpske