GRADIŠKA, Da u relativno kratkom vremenskom roku, uz veliki trud, znanje i odlučnost mogu biti postignuti dobri rezultati pokazuje primjer poljoprivrednog giganta na našim prostorima, preduzeća “Agroimpex”, koji ima najveće zasade voća na području RS.
Skoro nepregledne plantaže raznih vrsta voća, od jabuka, krušaka i šljiva, pa do trešanja i bresaka, smještene su na brežuljcima u podnožju Kozare, u mjestu Jablanica, na području opštine Gradiška. Da je “Agroimpex” zaista na prvom mjestu po površini zasada, govori činjenica da je ovih pet vrsta voćaka zasađeno na 367 hektara, odakle bude proizvedeno oko 8.000 tona voća, koje, nakon skladištenja u najsavremenijoj hladnjači, bude distribuisano na domaće i inostrano tržište. Ipak, sve je počelo ne tako davne 2007. godine kada je “Agroimpex” preuzeo ovo zemljiše, počeo sa njegovim uređenjem i podizanjem novih zasada.
Na čelu ove uspješne firme je njen vlasnik Nikola Vukelić, koji je naglasio da je riječ o mladim zasadima koji tek ulaze u puni rod, a da je planska proizvodnja oko 15.000 tona na zasadu kojim sada raspolažu. Treba reći da je na cijelom mladom zasadu napravljen sistem za navodnjavanje kap po kap, dok je 56 hektara pokriveno protivgradnom mrežom, a planiraju na svim novim zasadima uraditi protivgradne mreže kako bi bili zaštićeni od nepogoda. Vukelić je istakao da imaju 75 stalno zaposlenih, od čega je sedam inženjera i tri doktora nauka, koji su angažovani kao savjetnici.
Međutim, sve to nije dovoljno za ovako obimnu proizvodnju, pa “Agroimpex” angažuje i sezonske radnike, kojih je u ovom trenutku proljećnih radova između 30 i 50, dok ih u sezoni berbe bude od 250 do 300, što pokazuje da i mnogi mještani koji to žele mogu zaraditi. Sezonci bivaju zaposleni i na pakovanju voća u moderno opremljenoj hali, u okviru koje se nalazi i savremena hladnjača, koja ipak nije dovoljnog kapaciteta.
“Što brže plodovi iz voćnjaka treba da dođu do hladnjače koja voće može čuvati i po godinu i nakon toga bude svježa kada izađe pa u prodavnici može stajati 10-15 dana”, ispričao nam je Vukelić.
Ipak, ističe da su im za ovoliku proizvodnju potrebne još dvije, jer je postojeća kapaciteta 3.200 tona pa ove godine planiraju proširenje ako nađu izvor finansiranja.
“A ako ne nađemo taj izvor finansiranja, onda ćemo imati veliki problem sa skladištenjem, što može imati velike posljedice”, upozorio je Vukelić.
Što se tiče plasmana, “Agroimpex” jedan dio izvozi u Norvešku, dok jabuka i kruška idu u Hrvatsku, a ostalo na domaće tržište. Ipak, on ističe da uvoz, nelojalna konkurencija i mahinacije na granici ugrožavaju proizvodnju.
“Danas se teško baviti voćarstvom i nije dovoljna pomoć resornog ministarstva za kapitalna ulaganja, a primjer je što je naša hladnjača koštala 3,5 miliona KM, a dobili smo 50.000 KM subvencije”, rekao je on i dodao da se mora početi razmišljati o krupnim proizvođačima.
Kaže da niko nema razumijevanja kako bi im pomogao poslije loše prošle godine kada su, zbog mraza, imali prinos od 15 odsto.
“Šteta je da propadne tolika investicija, jer smo ovdje samo bankarskih sredstava uložili 27 miliona KM. Nevjerovatno da država nema sluha”, ističe on.
“Agroimpex” proizvodi i vlastitu podlogu i sadnice, ima farmu bikova od oko 600 grla te sjetvene ratarske površine od 550 hektara.
Saradnja i podsticaji
Što se tiče saradnje sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Nikola Vukelić ističe da je prvi put došao čovjek koji se razumije u ovu oblast, ali da je upitno koliko će moći istrajati.
“Mislim da su ga već počeli lagati u Ministarstvu, jer su rekli da je dug za podsticaje 28 miliona KM, ali je on daleko veći”, rekao je Vukelić. On je dodao da je “Agroimpex” dobio podsticaj samo za mehanizaciju, ali da im po raznim osnovama, duguju još 460.000 KM. Nezavisne novine