BERN, Dok se većina zemalja EU bori sa nezaposlenošću pojedine evropske zemlje poput Švajcarske, Norveške i Austrije uspijevaju da broj nezaposlenih svedu na minimum.
Prosječna stopa nezaposlenosti u EU dostigla je u februaru ove godine 10,9 odsto, a u 17-članoj evrozoni rekordnih 12 odsto.
Imajući to u vidu, nevjericu izaziva informacija da je “švajcarsku javnost zabrinula vijest da je u martu broj nezaposlenih dostigao 150.000, odnosno stopu od 3,2 odsto”.
Švajcarska, koja nije članica EU uspjeva da se izbori sa krizom, mada njeni ekonomisti koji upozoravaju na posljedice restruktuiranja, prije svega u bankarskom sektoru, smatraju neuspjehom predviđeni rast bruto domaćeg proizvoda od 1,3 odsto u 2013, odnosno od 2,1 odsto u 2014. godini, prenosi AFP.
Još jedna zemlja van EU i evrozone, Norveška, gotovo da ne poznaje problem nezaposlenosti, koja je u januaru iznosila 3,6 odsto. Ekonomisti objašnjavaju da ova skandinavska zemlja ima tri osnovna aduta na planu politike zapošljavanja.
Prije svega, ona nije pod pritiskom institucija EU koje zahtijevaju smanjenje duga. Zemlja je bogata naftom, a novac od prodaje dijelom ulaže u fond, čija su sredstva na raspolaganju u periodu krize. Ne treba zaboraviti ni jaku socijalnu koheziju Norvežana, koji ne bi dozvolili da dođe do masovne nezaposlenosti.
Kada je 2009. kriza pogodila norvešku ekonomiju, budžet norveške agencije za zapošljavanje je značajno povećan, dok su otpušteni radnici upućeni preko biroa za zapošljavanje na dodatno školovanje, posebno mladi, a sličnu politiku primijenjuje i Austrija.
U Austriji, koja je za razliku od prethodne dvije države članica EU, nezaposlenost je daleko ispod prosjeka unije, i iznosi 4,8 odsto, što je posljedica socijalnog konsenzusa i ekonomske politike vlade, koja kombinuje model fleksibilnosti između poslodavaca s jedne strane i socijalne sigurnosti zaposlenih, s druge strane. Tanjug