BRISEL, Vlade zemalja EU idu “suviše daleko” u politici štednje, ocijenio je predsjednik Evropskog parlamenta, Martin Šulc u intervjuu za belgijski list Eko.
“Na nacionalnom nivou, otišli smo suviše daleko u politici štednje. Argument koji kaže da se smanjenjem državnih budžeta vraća povjerenje investitora, očigledno je pogrešan”, rekao je Šulc.
U Evropi se vodi žustra debata o štednji i oporavku privrede zbog recesije i ogromne nezaposlenosti. Šulc smatra da nacionalne privrede mogu da se oporave samo pomoću strateških investicija za podsticanje privrednog rasta.
Osvrćući se na stav njemačke kancelarke Angele Merkel, koja je veliki pobornik stezanja budžetskog kaiša, Šulc je rekao da se ne može optužiti Merkelova da sama odlučuje, kad ima još 26 evropskih vođa za stolom Evropskog savjeta i da tu Njemačka ima samo jedan glas.
Jedini koji se suprotstavio takvom pristupu je francuski predsjednik Fransoa Oland, koji traži paket mjera za podsticanje rasta, rekao je Šulc, ali se i upitao gdje su te mjere i ukazao da će 22. maja tokom narednog samita skrenuti pažnju evropskih vođa na to pitanje.
Govoreći o projektu Evropske unije, sada kada se približavaju evropski izbori 2014, on je rekao da razumije ljude koji su razočarani i ocijenio da se “Evropska unija nalazi u žalosnom stanju”.
Rekao je da su građani razumljivo skeptični i da je EU neefikasna, da nije transparentna u donošenju odluka i da treba priznati da ljudi više ne razumiju kako ona funkcioniše. Tanjug