TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale, jer je ulagače razočarao podatak o usporavanju rasta kineske industrijske aktivnosti, što je još jedna u nizu naznaka slabljenja najvećih svjetskih ekonomija.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,2 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pale između 0,5 i 2,1 odsto.
Jedino su u Australiji cijene akcija porasle, 0,8 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,3 odsto.
Prema izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini skliznuo je u aprilu s 51,6 na 50,5 bodova, niže nego što se očekivalo.
To je prvi pokazatelj da se i u drugom tromjesečju nastavilo slabljenje druge po veličini svjetske ekonomije, nakon što je prošle sedmice objavljeno da je rast kineskog bruto domaćeg proizvoda u prvom kvartalu usporen.
„Nema sumnje da su se ulagači nadali boljim brojkama. Premda nije katastrofalan, ovaj podatak podržava tezu o usporavanju rasta kineske ekonomije“, kaže Tim Waterer, analitičar u kompaniji CMC Markets.
Zbog toga su jutros cijene akcija u Hong Kongu i Šangaju potonule više od 1, odnosno 2 odsto.
Na slabost najvećih svjetskih ekonomija ukazuje i niz podataka iz SAD-a, na primjer, juče objavljen izvještaj o slabijoj nego što se očekivalo prodaji postojećih kuća.
„Ne iznenađuje me današnji pad cijena rizičnih investicija, jer je nada u ubrzanje rasta američke i kineske ekonomije znatno pridonijela usponu cijena akcija od početka godine. No, nakon posljednjih brojki, entuzijazam ulagača je splasnuo“, kaže Waterer.
Jutros su jedino u Australiji cijene akcija porasle, ponajviše rudarskih kompanija, što se zahvaljuje oporavku cijena sirovina, nakon prošlosedmičnog oštrog pada.
Jutros se cijena unce zlata kreće oko 1.425 dolara, odmaknuvši se od 1.321 dolara, najniže nivoe u dvije godine, na koju je pala prošle sedmice.
No, analitičari kažu da će cijene sirovina i idućih dana biti vrlo nestabilne jer usporavanje rasta Kine, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, izaziva strahovanja od pada potražnje.
Nakon što je juče porasla za 75 centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku pala 50-ak centi, na 88,70 dolara po barelu.
A na valutnim se tržištima kurs dolara nije uspio probiti iznad nivoa od 100 jena. Mnogi su ulagači očekivali da će to uspjeti u ponedjeljak, jer lideri grupe G20 najvećih svjetskih ekonomija nisu prošle sedmice kritikovali Japan zbog oštrog pada cijene jena posljednjih mjeseci.
No, na psihološki važnom nivou od 100 jena dolar je naišao na snažan otpor, pa mu je kurs pao s jučerašnjih 99,85 na 98,80 jena. Hina