BEOGRAD, Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić ocijenio je da su u postojećim ekonomskim uslovima fluktuirajući devizni kurs i sadašnja politika Narodne banke Srbije, optimalno rješenje za zemlju.
“Problem je u tome što se od deviznog kursa očekuje da izliječi sve one probleme koje imamo u ekonomiji – da podstiče izvoz, smanji regionalne razlike, poveća zaposlenost i životni standard. Sve su to lijepe želje, ali to nije uloga deviznog kursa”, naglasio je Dugalić u izjavi Tanjugu.
“Nerealna su očekivanja od deviznog kursa, i taj stalni pritisak da se on ili fiksira, ili ekstremno poveća, potiče od dubokog nerazumijevanja uloge deviznog kursa, koji ne može da izliječi sve to što se od njega traži”, precizirao je on.
Svi oni koji se zalažu za takozvani realni kurs nikada nisu tačno objasnili šta podrazumijevaju pod tim, naveo je Dugalić ističući da je realan devizni kurs teorijska kategorija.
“Na tržištu se formira devizni kurs kao odnos tražnje i ponude, ako nema posebnih intervencija, a mi već mjesecima nemamo intervencije centralne banke”, naglasio je Dugalić.
Prema njegovim riječima, kada se govori o tome da viši kurs pogoduje izvoznicima, zaboravlja se da oni istovremeno i uvoze, a, takođe, “to pomjeranje deviznog kursa, direktno utiče na troškove, jer mi smo uvozno zavisna zemlja”.
“Takvo kretanje deviznog kursa, po pravilu, direktno utiče i na kretanje inflacije, i onda se stvara ta spirala – inflacija pritiska kretanje kursa naviše, kurs onda izaziva dodatne troškove, i pritisak na cijene, i vidjeli smo, kako se to završilo u našoj bližoj prošlosti”, rekao je Dugalić.
Kako je naveo, osnovne prednosti fiksnog kursa jesu lakše računanje svih poslova, posebno uvozno-izvoznih, ali je, s druge strane, slabost što se čitava ekonomska politika podređuje održavanju takvog kursa.
“Ono što je jako negativno u ovakvom pristupu, a mi smo to imali do uvođenja režima fluktuirajućeg deviznog kursa, jesu povremene devalvacije koje su nužne u malim otvorenim ekonomijama, gdje stalno postoji pritisak na strani tražnje kod deviza, i mi smo u prošlosti imali 22 devalvacije”, napomenuo je Dugalić.
On je istakao da je to neminovnost ako zemlja ima veliki spoljnotrgovinski deficit i visoko je zadužena, ali i vrlo skroman devizni priliv od izvoza i nedostatak velikih investicija. Tanjugbiz.rs