NJUJORK, Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo pozvao je Sjedinjene Države da ne potcijenjuju ekonomske performanse Evrope i stanje njenih finansija.
“Naši ekonomski temelji su dobri. Evropa je i dalje najveća privreda svijeta”, ispred SAD, rekao je on u Njujorku, na konferenciji Privredne komore EU-SAD i agencije Bloomberg.
U oblasti javnih finansija, čak i dok se Evropa i dalje nosi s dužničkom krizom, Barozo je naglasio “zapanjujući zaključak” u poređenju sa SAD i Japanom: “Po odnosu duga i BDP, evropski prosjek je 82,5 odsto što jeste isuviše visoko, ali je i dalje drastično bolje nego u SAD gdje je taj odnos skoro 103 odsto, ili u Japanu čiji dug je blizu 230 odsto BDP”, istakao je on.
“Evro nije bio uzrok krize” finansija, podsjetio je on insistirajući na tome da je evropska valuta “veoma stabilna”. Neki predviđaju propast evra, ali “ja smatram da je egzistencijalna kriza evra završena”, rekao je on.
Novi američki državni sekretar za finansije Džejkob Lu, je tokom nedavne turneje po Evropi pozvao evropske lidere da mjerama štednje dodaju mjere za povećanje tražnje radi podrške privrednom rastu.
“Nema fundamentalnog neslaganja” o potrebi rasta, ali ona je potrebna na obje strane Atlantika, uzvratio je sada Barozo.
Barozo je naglasio da ključnu važnost za rast imaju pregovori o slobodnoj trgovini SAD-EU, za šta Evropa planira da se pripremi tokom ljeta.
“Ako možemo da postignemo sveobuhvatni sporazum, ukupna korist donijeće povećanje od 0,5 odsto BDP u Evropi i 0,4 odsto u SAD do 2027”, podsjetio je on.
Među spornim sektorima je poljoprivreda gdje je pitanje široka upotreba genetski promijenjenih organizama (GMO) u SAD što je sporno u Evropi, a ima spora i o kulturi jer nekoliko zemalja, uključujući Francusku, zahtijevaju zadržavanje “kulturnog izuzetka”.
Sporazum bi bio koristan za privredu i jer bi donio zajedničke standarde, ili bar sistem uzajamnog priznavanja standarda. Beta