BANJALUKA, Za oko 200 radnika Kliničkog centra Banjaluka koji su bili zaposleni na određeno vrijeme neće biti produžen ugovor, a moguće je da ista sudbina zadesi i neke od zaposlenih na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima.
O ovoj odluci juče je rukovodstvo KC Banjaluka s novoimenovanim vršiocem dužnosti generalnog direktora Duškom Račićem na čelu razgovaralo sa predstavnicima sve četiri sindikalne organizacije koje okupljaju radnike u zdravstvu.
– Odluka o neproduženju ugovora je naša obaveza u skladu sa preporukama resornog ministarstva, ali i potreba u skladu s planom finansijske konsolidacije Kliničkog centra – istakao je Račić. Dodao je da su svjesni da se radi o teškim odlukama.
– Iza njih čvrsto stojimo jer moramo da mislimo i na 2.500 stalno zaposlenih radnika KC, te na hiljade pacijenata kojima svaki dan moramo da pružimo najkvalitetniju i najefikasniju zdravstvenu zaštitu koja im je potrebna – istakao je Račić.
Rukovodstvo Kliničkog centra je od nadležnih službi zatražilo spisak zaposlenih na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, koji planiraju da detaljno analiziraju radi revidiranja potrebe za medicinskim kadrovima koji su zaposleni na osnovu ovakvih ugovora. Navedene aktivnosti dio su, navode u KC, mjera finansijskog oporavka i strateškog pristupa razvoju najvažnije medicinske ustanove u RS.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Slobodan Stanić rekao je da KC Banjaluka ima 259 radnika koji su zaposleni na određeno vrijeme, te dodao da će se istrajati u odluci da se ne produžavaju ugovori.
– Izuzetak su samo slučajevi koje odobri Ministarstvo zdravlja. Još prethodnom direktoru sam poslao dopis da se radnici koji su zaključili radni odnos na određeno vrijeme ne mogu prevoditi u radni odnos na neodređeno vrijeme – rekao je Stanić i dodao da je problem to što KC nema odobrenu sistematizaciju od Ministarstva zdravlja, koju mora da uradi.
Stanić je rekao da ugovori o radu na određeno vrijeme neće biti produžavani ni u ostalim zdravstvenim ustanovama, te da će u idućem periodu biti preispitan rad i zapošljavanje u tim ustanovama.
Predsjednik Sindikalne organizacije Kliničkog centra pri Strukovnom sindikatu doktora medicine RS Dragoje Rendić, koji je prisustvovao sastanku, istakao je da među otpuštenim radnicima ima ljekara, medicinara i nemedicinskog osoblja.
– U posljednjih nekoliko godina masovno su zapošljavani radnici na razna mjesta. U 2010. godini je primljeno 118 radnika, 2011. godine 49, dok je prošle godine primljeno čak 219 radnika. Mi smo i tada tražili od tadašnjeg ministra zdravlja Ranka Škrbića da se zaustavi toliko zapošljavanje. On to nije uspio riješiti i sada se mora reagovati – istakao je Rendić. On je naglasio da trenutno 34 medicinara ima ugovor na određeno vrijeme i da su oni prijeko potrebni KC jer nedostaje medicinsko osoblje.
“Glas Srpske” ranije je objavio da je, pored nedostatka ljekara i medicinskog osoblja, KC zapošljavao nemedicinski kadar, među kojima i hostese, koje pacijentima daju informacije kako da nađu odjeljenja na KC. Od 19 hostesa, pet je zaposleno na određeno vrijeme.
Klinički centar trenutno dobavljačima duguje više od 40 miliona maraka. Prema podacima Poreske uprave RS, poreski dug ove ustanove premašio je osam miliona maraka, a oko 2.670 radnika ove ustanove zbog neuplaćenih doprinosa nisu mogli da ovjere knjižice.
Citostatici
U KC ističu da se u posljednje vrijeme često dešava da nemaju citostatike i biološke lijekove.
– Citotoksične lijekove ugovara i plaća Fond zdravstvenog osiguranja RS, a Klinički centar Banjaluka, kao i druge bolnice u Srpskoj, preuzima od dobavljača količine u skladu sa potrebama. U situaciji kada lijeka nema, najčešće od dobavljača dobijemo odgovor da ne mogu obezbijediti kontinuitet u snabdijevanju zbog neizmirenih finansijskih obaveza ili zato što lijeka nema na tržištu – istakli su u KC. Glas Srpske