TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle, zahvaljujući jučerašnjim rekordnim dosezima S&P 500 i Dow Jones indeksa na Wall Streetu te novim naznakama jačanja kineske ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 1,3 odsto, dostigavši najviši nivo od jula 2008. godine, dok su cijene akcija u Šangaju, Južnoj Koreji, Singapuru, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 0,8 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na dobitku 0,7 odsto.
Na azijskim berzama vlada optimistično raspoloženje, nakon što su juče Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli nove najviše nivoe u istoriji, jer se ulagači nadaju dobrim poslovnim rezultatima kompanija i nastavku vođenja labave monetarne politike Feda sve dok rast američke ekonomije ne bude samoodrživ.
Pozitivno su na tržišta uticale i nove naznake ubrzanja rasta kineske ekonomije. Nakon jučerašnjeg podatka o većem rastu uvoza Kine nego što se očekivalo, što ukazuje na jačanje domaće potražnje, jutros je objavljeno da je u martu i kreditna aktivnost porasla više nego što se očekivalo.
„Podaci o kreditiranju su doista ohrabrujući, jer ukazuju na obilno finansiranje kineske ekonomije kojim se podržava rast, a to pozitivno utiče na raspoloženje na tržištu“, kaže Dariusz Kowalcyk, ekonomista u banci Credit Agricole CIB.
A na valutnim je tržištima jen i dalje pod pritiskom agresivnog popuštanja monetarne politike japanske centralne banke.
Kurs dolara kreće se jutros oko 99,60 jena, nedaleko najviših nivoa u četiri godine, dok je juče u ovo doba iznosio 99,05 jena.
Kurs evra prema japanskoj valuti skočio je, pak, s jučerašnjih 129,60 na 130,16 jena, nedaleko najvišeg nivoa od januara 2010. godine.
U odnosu na američku valutu, cijena evra blago je skliznula s jučerašnjih 1,3090 na 1,3060 dolara.
Podršku dolaru pružile su juče objavljene bilješke s nedavne sjednice Feda koje pokazuju da se većina čelnika američke centralne banke zalaže za postupno smanjenje programa kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, dok bi se do kraja godine moglo sasvim napustiti tzv. kvantitativno popuštanje monetarne politike ako se rast najveće svjetske ekonomije pokaže samoodrživim.
Nakon što je juče porasla za 30-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku za toliko oslabila, skliznuvši na 94,35 dolara po barelu. Hina