BRISEL, Evropska komisija upozorila je danas da Španija i Slovenija trenutno predstavljaju najveći ekonomski rizik i da ubrzano moraju rješiti pretjerane fiskalne disbalanse i dat im je vremenski rok od nekoliko sedmica da pokažu da mogu izvršiti neophodne promjene.
U saopštenju Evropske komisije ističe se da su Španija i Slovenija nagomilale pretjerane makroekonomske disbalanse.
Evropska komisija je naglasila da, pošto je u Španiji stanje gore nego u Sloveniji, disbalansi u dugovanjima, nezaposlenosti i rastu nanose dugoročnu štetu pošto je više od 50 odsto osoba mlađih od 25 godina nezaposleno.
“Naši građani još plaćaju cijenu zbog neprovjerenog razvoja disbalansa iz prošlosti”, navodi se u saopštenju Evropske komisije, ističući “da su veoma visoka dugovanja na domaćem i spoljnjem nivou u Španiji”.
Evropska komisija je upozorila da to “predstavlja ozbiljan rizik po rast i finansijsku stabilnost” i pozivaju Španiju da do kraja mjeseca izvrši odlučan program reformi.
Evropska komisija je istakla da Slovenija hitno treba da nešto preduzme kako bi zaustavila rast disbalansa.
Novi slovenački premijer Alenka Bratušek je nakon jučerašnjeg sastanka sa predsjednikom Evropske komisije Žozeom Manuelom Barozom insistirala na tome da njena vlada već danonoćno radi na spašavanju bankarskog sistema za koji je i Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj /OECD/ takođe saopštila da su neophodne reforme.
Pored Španije i Slovenije, Evropska komisija je izvršila reviziju još 11 članica evropskog bloka i utvrđeno je da imaju manje “makroekonomske disbalanse” od ove dvije zemlje.
Ostale zemlje pod revizijom su Belgija, Bugarska, Danska, Francuska, Italija, Mađarska, Malta, Holandija, Finska, Švedska i Velika Britanija.
Svih 13 zemalja moraće da iznesu prijedloge za rješenje fiskalnih problema u skladu sa novim pravilima kojim je Brisel dobio veća ovlaštenja nad nacionalnim ekonomskim planiranjem.