MOSTAR, Vlada Federacije BiH /FBiH/ je na današnjoj hitnoj sjednici u Mostaru utvrdila Prijedlog zakona o prijevremenom povoljnijem penzionisanju boračkih kategorija.
Vlada je, uvažavajući zaključak Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, predložila njegovo razmatranje i donošenje po hitnom postupku.
Na Prijedlog zakona saglasnost je dao i Međunarodni monetarni fond /MMF/, a donošenje ovog zakona uslov je za dobijanje druge tranše iz stendbaj-aranžmana sa ovom finansijskom institucijom, saopšteno je iz Vlade FBiH.
Ovim zakonom se na jedinstven način propisuje korištenje i ostvarivanje prava na prijevremeno povoljnije penzionisanje bivših pripadnika Armije BiH, HVO-a, HOS-a, MUP-a RBiH i Odjeljenja za unutrašnje poslove MUP-a Hrvatske zajednice Herceg-Bosne.
Zakonom su obuhvaćeni i vojnici Oružanih snaga BiH koji su najmanje dvije godine do 23. decembra 1995. bili pripadnici Armije BiH ili HBO-a, a koji su 1. januara 2010. godine bili u vojnoj službi i kojima prestaje služba shodno Zakonom o službi u Oružanim snagama BiH.
Vlada Federacije BiH će, zaključeno je danas, predložiti Parlamentu FBiH da usvoji inicijativu kojom će od Savjeta ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH tražiti da se odredbe Zakona o službi u Oružanim snagama BiH koje tretiraju penzionisanje, usklade sa danas utvrđenim Prijedlogom zakona.
Za provođenje ovog zakona u 2013. godini nisu potrebna dodatna sredstva u Budžetu FBiH.
Vlada FBiH utvrdila je i u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku uputila Prijedlog zakona o dopuni Zakona o obligacionim odnosima.
Prema predloženim rješenjima, prekidaju se svi postupci protiv Federacije BiH za naknadu materijalne i nematerijalne štete nastale u vrijeme ratnih dejstava u BiH koji se vode pred sudovima u Federaciji BiH.
Vlada Federacije BiH je danas utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansijskoj konsolidaciji Javnog preduzeća Željeznice Federacije BiH za period od 1. januara 2008. do 31.decembra 2012. godine, te ga uputila Parlamentu FBiH po skraćenoj proceduri.
Zakonom se predviđa produženje roka za finansijsku konsolidaciju Željeznica FBiH do 31. decembra 2015. godine, jer postojeći zakon nije proveden, pa je dovedeno u pitanje funkcionisanje ovog cjelokupnog infrastrukturnog sistema.
Drugi krupan razlog za izmjene zakona je da se ovim putem omogući poravnanje međusobnih obaveza u pogledu plaćanja međunarodnih obaveza Željeznica Federacije BiH od FBiH u iznosu od 171 milion KM, do kojih će doći u periodu do 31. decembra 2015. godine, na ime otplate kredita za obnovu i razvoj željezničke infrastrukture i mobilnih sredstava i obaveza iz prijeratnog poslovanja.
To bi, ujedno, omogućilo provođenje odredbi ovog zakona o povećanju kapitala Federacije u Željeznicama Federacije.
Federalna vlada danas je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama, koji će biti upućen u parlamentarnu proceduru.
Među najznačajnijim izmjenama je definisanje indirektnog ulaganja, odnosno vlasništva u bankama, čime se pored provjera finansijske i druge podobnosti investitora, u bankama provjerava i finansijska i druga podobnost osnivača tog investitora.
Tekstom Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mikrokreditnim organizacijama utvrđenom na današnjoj sjednici Vlade FBiH, uvaženi su zaključci Vlade Federacije BiH sa 68. sjednice kojima se nalaže da se kroz ovaj zakon daju veća ovlaštenja Agenciji za bankarstvo FBiH u kontroli poslovanja mikrokreditnih organizacija radi zaštite javnog interesa i sprečavanja nezakonitih radnji.
Vlada Federacije BiH utvrdila je danas i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lizingu, te ga uputila u parlamentarnu proceduru.
U odnosu na tekst Nacrta razmatranog u oba doma Parlamenta FBiH, kada je uređeno uspostavljenje sistema internih kontrola i interne revizije kontrole i obavještavanja nadležnih organa u cilju sprečavanja pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, kao i pitanje odredaba vezanih za pokretanje likvidacionog postupka lizing društva, sada su izvršena dodatna pojašnjenja i preciziranja. Srna