NJUJORK, Na Wall Streetu su prošle sedmice Dow Jones i S&P 500 indeks skliznuli s rekordno visokih nivoa, a može li se trend rasta cijena obnoviti, zavisi o predstojećoj sezoni objave kvartalnih poslovnih rezultata kompanija.
Dow Jones oslabio je prošle sedmice 0,1 odsto, na 14.565 bodova. S&P 500 skliznuo je, pak, 1 odsto, na 1.553 boda, a Nasdaq indeks 1,9 odsto, na 3.203 boda, što je njihov najveći sedmični pad u ovoj godini.
Klizanje cijena akcija posljedica je niza slabih makroekonomskih izvještaja, a ulagače je najviše razočarao podatak da je u SAD-u u martu broj zaposlenih porastao za samo 88.000, najmanje u posljednjih devet mjeseci i znatno manje od očekivanih 200.000.
To pokazuje da je krajem prvog tromjesečja rast najveće svjetske privrede usporen, što je, smatraju analitičari, posljedica povećanja poreza i smanjenja budžetskih rashoda početkom godine.
Ove će sedmice u fokusu ulagača biti početak sezone objave poslovnih izvještaja kompanija za prvi kvartal.
Kako ekonomija nije baš u sjajnoj formi, ni rezultati kompanija ne mogu biti puno bolji. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju porasle 1,5 odsto u odnosu na isti lanjski period, dok su još u januaru očekivali rast od 4,3 odsto.
Pokažu li se procjene tačne, to bi bio znatno manji rast zarada nego u posljednjem lanjskom kvartalu, kada su ojačale 6,3 odsto, više nego što se očekivalo.
Uoči početka sezone objave rezultata, znatno je više kompanija koje su smanjile nego onih koje su povećale poslovne procjene.
„Poslovodstva kompanija shvaćaju da, s obzirom na slabost ekonomije, nema razloga da budu heroji i najave rezultate koje ne mogu ostvariti“, kaže Nicholas Colas, strateg u kompaniji ConvergEx Group.
Prošle godine u fokusu ulagača više su bili prihodi nego zarade kompanija jer se očekivalo da će se jačanje ekonomije osjetiti na prodaji kompanija. No, ovoga puta više će se pratiti zarade.
„U ovoj sezoni zarade kompanija biće vjerovatno više u fokusu nego prihodi jer znamo da je prvo tromjesečje za ekonomiju bilo tako-tako. S obzirom na to, neće biti iznenađenje ako prihodi budu nešto slabiji, pa će više pažnje privući zarade kompanija“, objašnjava Colas.
Kako se ove sedmice ne očekuju značajniji makroekonomski podaci iz američke ekonomije, s nestrpljenjem se očekuju bilješke sa sjednice Feda u martu, koje će biti objavljene u srijedu.
Ulagači se nadaju da će u raspravi čelnika američke centralne banke odgonetnuti koliko će potrajati i hoće li biti povećani ili smanjeni programi tzv. kvantitativnog popuštanja monetarne politike. Hina