BEOGRAD, Delegacija Ministarstva odbrane Libije, koja je boravila u Srbiji, zainteresovana je da nastavi nekada uspješnu saradnju sa spskom vojnom industrijom.
U okviru oficijelne posjete Libijci su posjetili i Zastavu Oružje, a šef delegacije Kalid Mohamed al Šarif na fabričkom strelištu je, saznaje se, pucao iz Zastavinog mitraljeza M 84 (jednog od najboljih u svijetu), najnovije domaće vojne puške M 21, rađene po sistemu kalašnjikov i NATO kalibru od 5,56 milimetara.
Šef libijske delegacije je pucao i iz dalekometne snajperske puške „crna strela”, te iz pištolja CZ 999.
Nakon toga je istakao da bi obnavljanju saradnje trebalo da prethodi regulisanje međusobno neispunjenih ugovornih obaveza iz ranijeg perioda.
Mada Al Šarif nije precizirao o kojim je obavezama riječ, nije nepoznato da je Srbija, u vrijeme međunarodnih sankcija, naftu kupovala od Kine i Gadafijeve Libije, od koje je nastavila da se snabdjeva i poslije petooktobarskih promjena, kao i da prema obije zemlje postoji i ozbiljan dug. Uoči prošlogodišnje promjene vlasti u Libiji, započeli su pregovori o ekonomskoj saradnji u okviru kojih je bilo riječi da se dio starog duga, koji po nekim procjenama dostiže do 200 miliona dolara, izmiri isporukom Zastavinog vojnog naoružanja. Fabrika u Kragijevcu je, s druge strane, krajem prethodne decenije, posredstvom jedne domaće firme, imala ugovoren izvoz pješadijskog oružja u Libiju, u vrijednosti od preko 30 miliona dolara. Država je, međutim, stopirala taj aranžman, jer je iza njega, prema informacijama nadležnih, stajao srpski trgovac oružjem koji je još od 2002. na „crnoj listi” Ujedinjenih nacija, zbog prodaje oružja pojedinim afričkim zemljama koje su pod međunarodnim embargom.
U Zastavinoj fabrici oružja ističu da je dobro što su kontakti sa Libijom obnovljeni, ali da je još uvijek rano govoriti o količinama i vrijednosti eventualnog izvoza u tu zemlju.
“Libijci su očito zainteresovani da ponovo kupuju Zastavino oružje, ali će do eventualnog ugovora o isporuci sigurno još nekoliko puta da posjete našu fabriku”, kažu u Zastavi Oružju, naglašavajući da ta fabrika ipak može da očekuje dugotrajni poslovni aranžman sa Libijom.
Do tada, kragujevački oružari imaju posla preko glave. Menadžment fabrike tvrdi da se u pogonima radi danonoćno, te da, uprkos tome, fabrika jedva uspjeva da odgovori na tražnju. Za ovu godinu već je ugovoren izvoz vrijedan između 40 i 45 miliona dolara, što je najbolji jednogodišnji finansijski bilans kragujevačke fabrike ikada. Najznačajnije tržište je američko, na kojem se proda čak oko 75 odsto svjetske produkcije lovačkog, sportskog i oružja za ličnu odbranu, a iz ovogodišnjih aranžmana kragujevačka fabrika isporučiće robu vrijednu oko 32,5 miliona dolara pa će njihovi proizvodi u tom djelu svieta biti prisutniji nego ikada u 160 godina dugoj istoriji fabrike.
Osim u SAD, Zastava će i ove godine prodavati sportsko i lovačko naoružanje u 40-ak zemalja širom svijeta, počev od Sjeverne i Južne Amerike, preko Evrope, do Novog Zelanda i Australije. S druge strane, Zastavino vojno oružje ove godine izvoziće se, najvećim djelom, u bliskoistočne i afričke zemlje. Fabriku je jesenas posjetila i delegacija jedne sjevernoafričke države kojoj će, prema već parafiranom ugovoru, tokom ove godine biti isporučen veliki kontingent Zastavine vojne puške M 21. Ta afrička zemlja zainteresovana je za kupovinu 17.000 pušaka M 21, što je, tvrde u kragujevačkoj fabrici, dobra prilika za početak uspješne komercijalizacije najnovije domaće vojne puške i na inostranom tržištu, prenose agencije.