BEOGRAD, Ukupan spoljni dug Srbije krajem januara 2013. godine iznosio je skoro 25,4 milijarde evra, što je za 1,3 odsto manje nego prethodnog mjeseca, ali je u odnosu na stanje s kraja 2008. godine, ukupan spoljni dug Srbije uvećan za petinu, objavljeno je u novom biltenu Instituta za tržišna istraživanja (IZIT).
Prema tome, na mjesečnom nivou je evidentno usljed uticaja sezone, došlo do kratkotrajnog zatišja u tempu zaduživanja, ali kako se obaveze prema kreditorima i budžetskim obveznicima ne mogu izmirivati bez ulaska u nove dugove, to je sasvim izvjesno da će već od februara ukupan spoljni dug Srbije porasti, ocijenio je IZIT.
Ono što je donekle olakšavajuća okolnost jeste da se za potrebe punjenja budžeta na međunarodnom finansijskom tržištu dobijaju povoljnije pozajmice nego u prethodnom periodu i tako stvara prostor da se novim pozajmicama vrate nepovoljniji dugovi iz prethodnog perioda.
Međutim, bez suštinskih reformskih zahvata u javnom sektoru koji “guši” privredu, a koja stalno traži nove “infuzije” novca iz tuđih izvora finansiranja, samo se odlaže eksplozija ukupnog, ne samo spoljnog nego i unutrašnjeg duga, naveo je taj institut.
Spoljni dug javnog sektora je koncem januara iznosio 11,98 milijardi evra i za 1,7 odsto bio je manji nego u decembru prošle godine. No, u odnosu na stanje iz decembra 2008. godine, spoljni dug države je porastao za 83,7 odsto.
Spoljni dug koji je indukovao privatni sektor krajem januara iznosio je 13,4 milijarde evra i za 0,9 odsto bio manji nego u posljednjem mjesecu 2012. godine.
Za razliku od države, banke i preduzeća su u odnosu na stanje iz 2008. godine redukovali svoj spoljni dug za 7,1 odsto, što ukazuje na njihovo racionalnije ponašanje, ali i na preinvestiranje preduzeća u prethodnom periodu, pa su bila prinuđena da, u uslovima slabije privredne aktivnosti, stopiraju nova zaduživanja kako bi mogli da izmiruju obaveze prema kreditorima, pa čak i prodajom dijela imovine.
Usljed postojeće dinamike u zaduživanju javnog i privatnog sektora, permanentno je raslo učešće države, a smanjivalo se učešće privatnog sektora u kreiranju ukupnog spoljnog duga zemlje.
Tako je sa 30,9 odsto u 2008. godini, spoljni dug javnog sektora u ukupnom dugu Srbije prema inostranstvu na kraju decembra 2012. godine učestvovao sa 47,4 odsto, da bi se to učešće u januaru 2013. zanemarljivo spustilo na kotu od 47,2 odsto.
S druge strane, udio privatnog sektora je smanjen sa 69,1 na 52,6 odsto krajem 2012, odnosno 52,8 odsto u prvom mjesecu ove godine.
Tendencije rasta učešća javnog i smanjivanja udjela privatnog sektora u kreiranju ukupnog spoljnog duga Srbije biće zakonomjerne i u 2013. godini, tako da je realno očekivati da više od polovine spoljnog duga Srbije na kraju ove godine čini javni sektor, navedeno je u biltenu IZIT-a. Tanjugbiz.rs