SARAJEVO, Sindikat obrazovanja u Federaciji BiH /FBiH/ organizovaće proteste ukoliko ne bude postignut dijalog sa kantonalnim vladama, a problemi prosvjetnih radnika ne budu riješeni, poručili su danas predstavnici sindikata obrazovanja svih nivoa u FBiH.
Oni su poručili na konferenciji za novinare u Sarajevu da će ovi protesti imati veći uticaj i posljedice nego štrajk GRAS-a.
Predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i vaspitanja FBiH Selvedin Šatorović istakao je da su problemi nagomilani, a da stanje u oblasti osnovnog, srednjeg, visokog i predškolskog obrazovanja nikada nije bilo teže.
Predsjednici sindikata naglasili su da je problem i to što pojedina zakonska rješenja u kantonima dovode do nelegalnog izbora organa upravljanja i rukovođenja u školama.
“Najbolji primjeri su u Tuzlanskom i Srednjobosanskom kantonu, gdje se vrši podjela škola prema političkim koalicijama u vlasti. Tako imamo forme privremenih direktora koji su izabrani na period koliko traje i koalicija, a kada ona pukne mijenjaju se uprava i direktor, što utiče na rad i učenike”, kaže Šatorović.
Iz sindikata tvrde da se kolektivni ugovori ne poštuju, dok su plate prosvjetnih radnika manje od prosječne plate na nivou FBiH i sve češće kasne.
Prosvjetni radnici traže da se važeći kolektivni ugovori i presude sudova konačno počnu poštovati, da se depolitizuju i demokratizuju škole, formiraju ekonomsko-socijalna vijeća, te isplatu naknada za prevoz u kantonima gdje to nije učinjeno već nekoliko mjeseci.
Predstavnici sindikata obrazovanja poručili su da oni nisu krivi za trenutnu ekonomsku situaciju u BiH, da nisu oštetili budžet i da neće pristati na smanjenje plata do 30 odsto kako je najavljivano.
“Ukoliko naši problemi ne budi riješeni, koristićemo sve zakonske mehanizme, sudske tužbe, štrajkove i proteste kako bi naša prava bila ispoštovana”, poručio je predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, vaspitanja i nauke BiH Dževad Hadžić. Srna