SARAJEVO, Prema Podacima Centralne banke BiH, direktne strane investicije u BiH za devet mjeseci prošle godine iznosile su 570 miliona KM, izjavila je danas u Sarajevu direktor Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH /FIPA/ Jelica Grujić.
Na konferenciji “Strani investitor i sektor pravde – stvaranje boljeg poslovnog okruženja otklanjanjem prepreka u sektoru pravde”, Grujićeva je rekla da, prema podacima Svjetske banke, u BiH je potrebno 37 dana za osnivanje kompanije ili 11 koraka koji se moraju učiniti za njeno otvaranje, dok su uslovi u zemljama okruženja znatno povoljniji.
Govoreći o aktima u vezi sa osnivanjem preduzeća u BiH, Grujićeva je rekla da je Makedonija tu proceduru svela na “dva koraka i dva dana”, te da u BiH postoji niz zakonskih i podzakonskih akata koji su međusobno neusaglašeni i za koje postoji mogućnost različitog tumačenja od različitih institucija.
“Na današnjem skupu želimo imati otvoren dijalog kako bi se svi procesi koji su već pokrenuti ubrzali i kako bi se izgradile nove ideje koje bi u budućnosti trebalo da budu provedene da bi se time stvorilo bolje poslovno okruženje, kako za ukupnu privredu, tako i za domaće i strane investitore”, istakla je Grujićeva.
Prema njenim riječima, FIPA svake godine dostavlja Savjetu ministara BiH na razmatranje dokument koji je sačinjen na osnovu informacija prikupljenih sa terena, odnosno od stranih investitora, koji su ciljna grupa FIPE.
“Kada kažemo usaglašavanje akata, govorimo o njihovom usaglašavanju u BiH, a naravno tu se govori i o legislativi koja nam se nameće u samim evropskim integracijama, ali i legislativi koja se nameće radi stvaranja konkurentnijeg poslovnog okruženja”, pojasnila je Grujićeva.
Otpravnik poslova američke Ambasade u BiH Nikolas Hil rekao je da puno toga treba mijenjati u BiH kada je riječ o politici i ekonomiji, te da ništa nije važnije od toga da se poboljša ekonomska situacija i da se otvaraju nova radna mjesta.
“Da biste otvorili nova radna mjesta potrebne su vam strane investicije, a ono što strani investitori traže nije samo infrastruktura, već i da znaju da u BiH postoji vladavina prava”, istakao je Hil na konferenciji.
Predsjednik Upravnog odbora fabrike namještaja “Standard” iz Prnjavora Edin Dacić rekao je da je švajcarska kompanija “Dakomet”, čiji je zastupnik, većinski vlasnik ovog prnjavorskog preduzeća u koje je uložila više od 10 miliona KM.
On je dodao da “Standard” radi za švedsku fabriku “Ikea” i da ima 408 zaposlenih, dodajući da se isplati ulagati u BiH samo ako se gleda dugoročno, te da treba imati strpljenja i sa sistemom i sa zakonodavstvom, a najviše sa ljudima.
“U sistemu koji je uspostavljen u BiH najviše nam smetaju porezi i drugi nameti koji sprečavaju da radnici koji više rade više i zarade, zbog stalnog rasta socijalnih troškova”, rekao je Dacić, te dodao da Vlada Republike Srpske daje subvencije za izvoz koje donekle olakšavaju takvu situaciju u BiH. Srna