TREBINJE, U Republici Srpskoj izražena je diskriminacija žena u oblasti rada i zapošljavanja, a prema statističkim pokazateljima, posebno su ugrožene one sa invaliditetom, stanovnice ruralnih područja, te trudnice i porodilje, rekla je danas u Trebinju viši stručni saradnik za normativno-pravne poslove u Džender centru Vlade Srpske Aleksandra Petković.
Ona je navela da je, prema normativno-pravnom okviru, koji je u velikoj mjeri unaprijeđen, položaj žena u društvu poboljšan, ali da je situacija na terenu sasvim drugačija, te da treba jačati mehanizme zaštite i institucija koje će pratiti primjenu zakona i vršiti nadzor, te sankcionisati one koji vrše nasilje i razne oblike diskriminacije.
“Prema podacima sa terena, veliki broj žena je izložen nasilju u porodici”, rekla je Petkovićeva i dodala da se iz više razloga ne može tačno utvrditi o kojem broju je riječ.
Kao primjer gdje je teško doći do realne slike nasilja nad ženom u porodici, Petkovićeva je navela Hercegovinu, gdje, kako kaže, ima mnogo manji broj prijavljenih nego u drugim dijelovima Srpske, jer je na ovom području “još uvijek ukorijenjena tradicija da je sramota prijavljivati takve slučajeve”.
Nakon provedene regionalne obuke za praćenje i primjenu rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou vlasti, Petkovićeva je istakla da je cilj sastanka da lokalni organi vlasti analiziraju položaj i stanje žena i muškaraca na teritoriji lokalnih zajednica, te da na osnovu postojećeg stanja planiraju mjere i sredstva kojima će unaprijediti njihov položaj u raznim oblastima.
“S ciljem blagostanja i boljeg kvaliteta života za žene i muškarce neophodno je unaprijediti njihov položaj po pitanju zapošljavanja, obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite, zaštite od nasilja u porodici, učešću u donošenju odluka i u drugim oblastima”, rečeno je na obuci.
Slijedeća obuka biće održana u Modriči za predstavnike lokalnih organa vlasti u ovoj i susjednim opštinama. Podršku obukama pruža Misija OEBS-a u BiH. Srna