DOBOJ, Gradonačelniku Doboja, njegovom zamjeniku i rukovodstvu Gradske skupštine primanja će biti srezana za 15 odsto, dok će radnicima Administrativne službe, direktorima javnih ustanova i odbornicima plate biti smanjene za deset odsto.
Ovaj prijedlog naći će se na dnevnom redu sjednice Skupštine grada Doboja, koja bi trebalo da se održi za nekoliko dana.
Kao razlog smanjenja plata gradonačelnik Obren Petrović naveo je lošu finansijsku situaciju.
– Novac koji ćemo uštedjeti daćemo na podsticaje u poljoprivredi – kazao je Petrović i dodao da očekuje da će doći i do razvoja privrede.
– Imamo ljude koji žele da ulažu na području naše opštine. Trebalo bi da se radi u industrijskoj zoni u Ševarlijama, gdje očekujemo u ovoj godini da se zaposli 300 radnika u tekstilnoj industriji – objasnio je Petrović i dodao da je u Doboju bio trend zapošljavanja u javni sektor, ali to je više neizdrživo.
– Ne može se podnijeti toliki broj ljudi u javnom sektoru, tako da će se stati sa tim, a stimulisaćemo poljoprivredu i otvaranje novih radnih mjesta – istakao je Petrović.
Na jednoj od prethodnih sjednica usvojena je odluka o otpuštanju 30 odsto radnika u preduzećima i ustanovama, čiji je osnivač grad Doboj. Prema Petrovićevim riječima, jedan dio radnika je otpušten, i daljih otpuštanja ne bi trebalo biti.
Predsjednik Sindikata radnika Administrativne službe grada Doboja Zoran Stojaković rekao je da su informisani da je razlog smanjenja plata slabije punjenje budžeta, a novac od PDV-a ne pristiže onim tempom kojim bi trebalo.
– Razgovarao sam sa poslodavcem i to bi sve trebalo da bude privremenog karaktera. Nadamo se da će plate vratiti na prvobitni nivo – kazao je Stojaković i dodao da niko od radnika nije “aplaudirao zbog smanjenja plata”.
U Administrativnoj službi grada zaposleno je 269 radnika i plata zavisi od stručne spreme i koeficijenta. Najniža plata iznosi 470 maraka i sada će biti umanjena za deset odsto.
Odbornici
Odbornici GS su u decembru donijeli odluku o smanjenu odborničkih paušala sa 890 na 790 maraka. Ovo je drugi put u pet mjeseci da će im se naknade smanjiti.
– Ne doživljavam ponovno smanjenje odborničkih naknada tragično. Na nama odbornicima je da nastavimo da radimo svoj posao odgovorno i savjesno, jer smo izabrani glasovima građana – rekla je odbornik SNSD-a Sanja Vulić. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bruka je da odbornički dodatak-plata bude 800 KM. Dok narod nema hljeba da jede ima se para da se plaćaju odbornici, koji ama baš nikome dobro ne donesu ništa osim za svoj džep.
Zato nema za socijalna davanja dok se podmire sve privilegovane kategorije.
to treba ukinit svi koji primaju odbornicki dodatak koi je veci od radnikove plate za par sati rada uglavno rade imaju plate preko 1000km i u vrjeme radnog vremena odu na tu jednu skupstinu i dobiju toliko novca za koliko covjek koji radi u privredi i koji nekom i necem vrijedi treba da radi i dva mjeseca.
sramota trba da i bude i onog ko glasa za njija, partija koja rekne da ce ukinit taj dodatak smanjit plate administraciji i otpustit bar 30% tih otimaca i neradnika da vise ne otimaju od naroda kako bi sebi isplati koje kakve naknade dnevnice i astronomske plate za svijo nerad. za takvu partiu treba glasat ako uopste postoi