ANDORA, MOSKVA, Kneževina Andora postala je posljednjih mjeseci novo mjesto koje privlači ruski kapital.
Banke Andore, patuljaste države u Pirinejima, na granici između Španije i Francuske, otvorile su brojne račune na ime Rusa koji žele da premjeste svoj novac, piše španski ekonomski list “Ekspansion”.
Stručnjaci vjeruju da će Andora kao “poreski raj” vremenom bogatim građanima Rusije zamijeniti Kipar. Tim prije što ruski novac tu stiže uglavnom iz kiparskih banaka, prenosi “Dojče vele”.
Kneževina Andora živi od inostranog turizma, skijališta i banaka, kojih ima pet.
Zemlja nije članica Evropske unije, ali nema svoju valutu, nego koristi evro.
Investitori ne plaćaju porez na svoje bankarske prihode, osim građana nekih zemalja EU sa kojima je u Andori potpisan sporazum o razmjeni poreskih informacija. Ali svi stranci plaćaju 400 do 500 evra godišnje za vođenje svog računa.
“Naše finansijske institucije su pouzdane i garantuju povjerljivost uloga”, rekao je u intervjuu “Dojče vele” predstavnik Udruženja banaka Andore Fransesk Tarda.
Klijenti se u dokumentima banke ne vode pod prezimenom nego pod odgovarajućim brojem. Račun je moguće otvoriti za pola sata. Banka ne zahtjeva nikakve potrvrde o porijeklu novca. Pored toga, depoziti od pola miliona evra, daju pravo na dozvolu boravka u kneževini, rekao je Tarda.
Kako je objasnio, po andorskim zakonima za otvaranje računa neophodno je lično prisustvo klijenta, a poslije se prenošenje novca na račun mogu vršiti iz bilo koje zemlje.
Još jedan sagovornik Dojče vele, profesor Madridske poslovne škole Andres Vela Gomes smatra da odlučujuću ulogu u povećanja toka ruskog novca u Andoru igra, kako se on izrazio, “španski faktor”.
Posljednjih mjeseci građani Rusije su, prema podacima španske centralne banke, sa svojih računa na Kipru prenijeli u Španiju više od pet milijardi evra. Centralna banka ukazuje da taj novac ima “sumnjivo porijeklo” i zato je početkom marta naložila bankama u Španije da ne primaju prenos novca Rusa sa Kipra.
Andora se nalazi svega 200 kilometara od Barselone, oblasti u koju su se već doselili mnogi bogati Rusi, što znači da će oni u najskorije vrijeme preseliti svoj “kiparski” novac u Andoru, smatra profesor.
Te prognoze je potvrdio i Fransesk Tarda, dodavši da “u Andori otvaraju račune mnogi Rusi koji su se doselili u Španiju”.
Tarda tvrdi da su zbog krize na Kipru, banke iz Andore poslale desetine svojih emisara na to ostrvo i u Rusiju radi privlačenja ruskog kapitala. Njihov interes je izazvan time što je priliv stranih sredstava u Andoru od 2010. godine značajno smanjen.
Španci i Francuzi koji su nekada koristili Andoru da izbjegnu plaćanje poreza, sada moraju da plate 35 odsto prihoda po bankarskim ulozima – više nego da su čuvali novac u sopstvenim zemljama. I to je bez naknada za “vođenje računa”.
Sada je, kako je rekao Gomes, građanima Francuske i Španije postalo neprofitabilno da čuvaju novac u Andori i oni su svoje račune zatvorili. Tanjug