STOKHOLM, Osnivač Kompanije za proizvodnju i prodaju jeftinog namještaja na sklapanje “Ikea” Ingvar Kamprad, koji je juče napunio 87 godina, poznat je, pa i ozloglašen, po svojoj štedljivosti, da ne kažemo tvrdičluku.
Mada je prošlogodišnji profit njegove kompanije iznosio oko 4 milijarde evra, a vrijednost prodaje u 44 zemlje oko 28 miljardi evra, dok je on sam u jednom trenutku bio čak i najbogatiji čovjek na svijetu, Kamprad živi u vrlo neupadljivom bungalovu u Švajcarskoj.
Najviše voli da jede ćufte iz kafeterija u svojim prodavnicama, i ide redovno sa suprugom na pijacu, i to pred zatvaranje, kad prodavci spuštaju cijene.
Koristi gradski prevoz, a avionom leti isključivo ekonomskom klasom, mada bi sebi bez ikakvih problema mogao da priušti privatni mlaznjak.
Anegdote kažu čak i da ga jednom u Švajcarskoj nisu pustili na dodjelu nagrada najuspješnijim privrednicima, jer su ga vidjeli kako pred zgradu gdje su nagrade uručivane izlazi iz gradskog autobusa.
On ne propušta da kući ponese neupotrebljene kesice soli i bibera iz restorana.
Da se ipak ne štedi baš na svemu svjedoči, međutim, činjenica da Kamprad posjeduje i veliko seosko imanje u Švedskoj i vinograde u Provansi, kao i da je šezdesetih godina vozio “porše” i volio da nosi elegantna odjela.
Njegov bivši izvršni asistent, Johan Stenbo, koji je o Kampradu naspisao i knjigu, smatra čak i da je cjelokupni štedljivi imidž zapravo dobro promišljen, u nastojanju da se Kamprad javnosti prikaže kao čovjek iz naroda, kao “jedan od nas”, ne bi li još više povećao već i onako ogromnu popularnost svojih proizvoda.
Kao primjer Kampradove vještine za manipulisanje javnim mnjenjem, Stanbo navodi i njegovo ponašanje nakon otkrića da je 1942. bio član profašističkog pokreta Nova Švedska.
Na to otkriće, Kamprad je reagovao tako što je zaposlene u svojoj kompaniji zamolio da mu oproste, dok je dobrotvorne donacije kompanije povećao na preko 100 miliona evra, prenose agencije.
Stanbo takođe tvrdi i da Kamprad rado priznaje svoje mane i slabosti, stvarajući od toga svojevrstan paravan: predstavlja se kao disleksičar, liječeni alkoholičar, pomalo rasijan i priglup, dok mu je um zapravo izuzetno britak, sve konce drži u svojom rukama, i do najsitnijih detalja je svjestan svega što je za kompaniju bitno.