BANJALUKA, Vlasnik većinskog paketa akcija u banjalučkom preduzeću “Autoprevoz” Živko Babić objavio je nedavno oglas u kome na prodaju nudi 12 dunuma zemljišta kod nove autobuske stanice, dok istovremeno hoće da proda i zemlju u centru Banjaluke koju je dobio od grada u zamjenu za ovu lokaciju.
Prema ugovoru između grada Banjaluka i “Autoprevoza” iz 1979. godine, grad je toj firmi u zamjenu za staru autobusku stanicu u centru Banjaluke dao zamjensku lokaciju na kojoj se danas nalazi nova autobuska stanica.
Međutim, predstavnik Udruženja malih akcionara “Autoprevoza” Branko Predragović tvrdi da je po tom ugovoru vlasništvo “Autoprevoza” samo zgrada autobuske stanice, ali ne i 12 dunuma zemljišta koje prodaju.
Kaže da je i ovdje, kao i kod lokacije u centru grada, riječ o zemljištu koje nije ušlo u bilans stanja “Autoprevoza” kada je firma 2002. godine privatizovana.
Tvrdi da je, prema izvodu iz katastra iz septembra prošle godine, koji posjeduje, zemljište koje vlasnici “Autoprevoza” prodaju u vlasništvu grada Banjaluka.
– Ovaj oglas za prodaju 12 dunuma zemljišta priložićemo u dopuni četvrte krivične prijave koju podnosimo Okružnom tužilaštvu protiv većinskog vlasnika. Zatražićemo zbog hitnosti da se stavi privremena sudska zabrana realizacije ove nezakonite prodaje – kaže Predragović.
Predragović kaže da većinski vlasnici “Autoprevoza” tih 12 dunuma zemljišta, koje se nalazi na četiri katastarske čestice, u oglasu prodaju kao “lokaciju u vanknjižnom vlasništvu Neobasa” kako bi izbjegli plaćanje obaveza prema državi u iznosu od 24,32 odsto od ukupne vrijednosti privatizovanog.
“Neobas” je druga Babićeva firma čiju je imovinu prenio na “Autoprevoz”.
– Zemljište grada Banjaluka moglo bi da bude prodato na kriminalan način kao što se to desilo sa halom u Kotor Varošu koja nije bila ušla u privatizacioni bilans “Autoprevoza” i bila je predmet sudskog spora sa opštinom, ali je Babić, ipak, prodao putem svoje treće firme “Prevoz Golubić” – rekao je Predragović.
Javnost u RS je u šoku nakon što su vlasnici “Autoprevoza” izjavili da žele da prodaju zgradu Muzeja savremene umjetnosti RS u centru Banjaluke, koja je pod zaštitom države.
Oni su dobili prvostepenu presudu u tom slučaju, jer je nestao original ugovora iz 1979. godine kojim je “Autoprevoz” umjesto lokacije u centru grada dobio onu na kojoj je sada nova autobuska stanica.
U Investiciono-razvojnoj banci RS kazali su da zgrada Muzeja prilikom privatizacije nije bila iskazana u pratećim tabelama “Autoprevoza”, što znači da nije ušla u vrijednost imovine tog preduzeća.
Babić u “Autoprevozu” ima 24,8 odsto vlasništva u akcijama, Sladomir Đurić 17,9 a Vid Dubočanin 10,3 odsto.
Pod zaštitom države
Državno preduzeće “Autoprevoz” prije 1979. godine imalo je autobusku stanicu na lokaciji pored zgrade Muzeja savremene umjetnosti RS. Sama zgrada MSURS bila je vlasništvo “Željeznica BiH”, jer je riječ o staroj željezničkoj stanici.
Niko ne zna da li su i zašto bi “Željeznice BiH” svoju imovinu dale lokalnom autoprevozniku, jer ugovor o tome ne postoji.
Objekat stare željezničke stanice, u kojem se nalazi sjedište republičke institucije kulture MSURS, izgrađen je 1891. godine i od 1971. godine kao nacionalni spomenik stavljen je pod zaštitu države. Glas Srpske