NOVI GRAD, Značajan broj pčela najčešće strada zbog loše prakse pčelara da im ne obezbijedi hranu u jesen, kada se pčelinja društva spremaju za zimu, rekao je stručnjak u oblasti pčelarstva Branko Končar.
On je dodao da je veoma bitno pčele sačuvati od krpelja varoa, koji može da uzrokuje mnoge probleme. “To su dvije najbitnije stvari koje pčelari treba da urade prije zime”, rekao je Končar na predavanju za pčelare koje je održano u Novom Gradu.
Prema njegovim riječima, narednih dana, čim prođu zimski uslovi pčelama treba dati hranu koja stimuliše razvoj pčelinjih zajednica.
“Proizvođači pčelinjih pogača dodaju stimulanse, ali to mogu uraditi i sami pčelari dodavanjem kobalt-hlorida i drugih sastojaka kao što je sok bijelog luka i čajevi ljekovitog bilja – bosiljka, pelina, žalfije, jer se tako reguliše mikroflora probavnog trakta”, rekao je Končar.
Govoreći o najopasnijoj bolesti pčela zimi – crijevnom oboljenju nozemi, Končar je savjetovao da se, prije svega, pčelari pobrinu da pčelinjak bude na ocjeditom i suvom terenu, da u košnici ne bude vlage, da se vodi računa o sastavu i dostupnosti hrane tokom godine, te da se koristi vještački med.
On je istakao da na prinos meda, osim izdašnosti i uslova paše, utiče i broj pčela, količina otvorenog legla, prostor u košnici, izgrađenost saća, prisustvo trutova i starost matice. “Jednogodišnje matice donose 42,4 odsto više meda od trogodišnjih, javlja se manje bolesti kod mladih matica, tri puta je manji instikt rojenja i lakša je borba protiv krpelja varoe”, rekao je on.
Prije ovog predavanja, održana je skupština Društva pčelara Novi Grad na kojoj je usvojen izvještaj o radu u prošlog godini i plan za ovu godinu.
Predsjednik Društva Miloš Odžić naglasio je da bi podsticaji za pčelarstvo trebalo da budu veći, prije svega, zbog prošlogodišnjih ektremno loših vremenskih uslova.
“Pčelari ostvaruju podsticaje od resornog ministarstva u visini od šest KM po pčelinjem društvu i opštinske tri KM, ali s obzirom da brojni pčelari prošle godine nisu imali dovoljno meda ni za pčele, a da ne govorimo o prodaji, to nije dovoljno”, rekao je Odžić.
On je podsjetio da je jedan od zaključaka Skupštine Saveza udruženja pčelara Republike Srpske održane u januaru bio da se traži povećanje podsticaja sa šest na 10 KM po pčelinjem društvu i da se kvota za podsticaje sa 50 spusti na 30 pčelinjih društava.
Na području opštine Novi Grad ima 47 registrovanih pčelara koji posjeduju 2.500 pčelinjih društava i 20 neregistrovanih pčelara sa 1.000 društava. Srna