BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da privredni subjekti koji neredovno izmiruju svoje poreske obaveze plaćaju kamatu na zaostale poreze i doprinose po stopi od 14 odsto, koja je mnogo viša od redovnih kamata.
“Privredni subjekti, koji će eventualno ući u proces restruktuisanja poreskog duga u akcije, odriču se dijela vlasništva u svom preduzeću u korist neplaćenih poreza i doprinosa”, rekao je Tegeltija danas novinarima u Banjaluci.
Komentarišući Nacrt zakona o načinu izmirenja poreskog duga, koji će se naći na dnevnom redu sutrašnjeg nastavka sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, Tegeltija je naveo da je ovaj zakon donesen na inicijativu poslovne zajednice i sindikata, kako bi privredni subjekti kojima bi se izvršila konverzija duga u akcije mogli nastaviti uspješno da posluju i da zapošljavaju radnike.
Tegeltija je pojasnio da će kod svakog pojedinačnog subjekta Vlada Srpske morati da procijeni šta taj privredni subjekt znači za Republiku Srpsku sa stanovišta njegove veličine, broja zaposlenih i mogućnosti nastavka uspješnog poslovanja, nakon eventualnog pretvaranja duga u akcije.
Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Miladin Stanić smatra da je ovaj Nacrt zakona štetan i nepravedan po budžet Srpske, jer predviđa pretvaranje državnog duga u akcije, kako bi se iščistili bilansi preduzeća i na taj način “tajkuni iz vladajuće elite” kupili ta preduzeća.
“Dužnici su izgleda bili u dosluhu sa Vladom pa će svoje dugove staviti u džepove, a ono što se vodi na papiru pretvoriti u akcije”, tvrdi Stanić.
Šef poslaničkog kluba PDP-a Zoran Đerić smatra da će primjena ovog zakona izazvati negativne konotacije u javnosti, jer će otvoriti mogućnost novog podruštvljavanja privrednih subjekata i neravnomjernog dovođenja u poziciju privrednih društava koja su redovno izmirivala svoje poreske obaveze.
Poslanik SP-a Saša Čudić rekao je da je nezadovoljan činjenicom da su sva privredna društva obuhvaćena konverzijom pretvaranja duga u akcije.
“Kako će reagovati ona preduzeća koja redovno izmiruju svoje poreske obaveze, jer ovim Nacrtom zakona nisu predviđene kazne za neplatiše, a istovremeno nisu predviđene stimulacije za one koji redovno izmiruju svoje dugove”, naglasio je Čudić.
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić smatra da je Nacrt zakona o načinu izmirenja poreskog duga u koliziji sa Zakonom o PIO, koji definiše da se doprinosi računaju na isplaćenu platu.
“Ovaj nacrt zakona nije dobro urađen, jer radnik kada odlazi u penziju, u penzijski staž neće biti uračunate te godine koje su pokrivene akcijama jer Fond PIO ne prima akcije, već keš uplatu doprinosa za zarađenu platu”, navela je Mišićeva.
Ona je zaključila da je potrebno izvršiti paralelnu izmjenu Zakona o PIO i Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i ostvarivanju prava za vrijeme nezaposlenosti.
Nacrt zakona o načinu izmirenja poreskog duga predviđa odgađanje plaćanja poreskog duga jednokratno najduže do godinu dana ili u jednakim mjesečnim anuitetima najduže do 60 mjeseci, te pretvaranje poreskog duga u vlasnički udio u privrednom društvu. Srna