BANJALUKA, Sedmo takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju u Republici Srpskoj počelo je danas, sa nagradnim fondom od 35.000 KM, u organizaciji Ministarstva nauke i tehnologije Srpske.
Resorni ministar Jasmin Komić rekao je da je cilj manifestacije promovisanje i podsticanje preduzetničke klime u Republici Srpskoj, te pomoć potencijalnim i postojećim preduzećima, odnosno timovima koji su spremni da vlastite ideje pretvore u tržišno konkurentne tehnološke inovacije.
On je precizirao da inovacija mora da bude potpuno nov ili znatno izmijenjen postojeći proizvod, usluga, proces ili softver, te da bude zasnovan na istraživanju i razvoju i da ta originalnost bude tržišno primjenljiva.
“Učesnici mogu da budu svi istraživači, akademsko osoblje, studenti, radnici, preduzeća i timovi, dakle svi koji su inventivni, posvećeni i samostalni u rješavanju problema i koji imaju inovacije spremne za ponudu na tržištu”, rekao je Komić na konferenciji za novinare.
Prema njegovim riječima, prijave se mogu podnijeti do 22. aprila, timovi treba da imaju minimalno tri člana, koji mogu biti pravna i fizička lica, a finale će biti održano u decembru.
Ministar je dodao da učesnici takmičenja dobijaju besplatne treninge u oblasti inovativnog poslovanja, kao i marketing novog proizvoda ili usluge, te izrazio zadovoljstvo prethodnim takmičenjima jer je proizvode posredstvom ove manifestacije afirmisalo više preduzeća.
Pomoćnik ministra za nauku Biljana Vojvodić rekla je da su ove godine treninzi za učesnike posvećeni poslovnom modelu, te da su u organizaciju takmičenja uključeni i predstavnici dva javna univerziteta u Srpskoj, da bi se akademska zajednica povezala sa privredom.
Ona je podsjetila da su učesnici prethodnih takmičenja, već podržani od Ministarstva, među kojima su “Turbina” iz Kotor-Varoša, te preduzeće “Višt” iz Doboja, koje je proizvode plasiralo širom svijeta, a prošlogodišnji pobjednik takmičenja preduzeće “Selko” je u fazi razvoja svog proizvoda.
Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju na osnovu Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama Srbije i Republike Srpske organizuju Ministarstvo nauke i tehnologije Republike Srpske i Ministarstvo prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije, uz pomoć Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada.
U Republici Srpskoj, u organizaciji takmičenja učestvuju i Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća, Privredna komora, Radio-televizija Republike Srpske, Savez inovatora i Inovacioni centar Banjaluka. Srna