BRISEL, Uoči dvodnevnog samita EU, koji počinje danas, jedan dio finansijskih krugova izražava nevjericu u oporavak evrozone.
Predsjednik njemačke Bundesbanke Jens Vajdman žestoko je kritikovao arhitekturu zone evra. Prema njegovim riječima, ona predstavlja “hranljivu podlogu za nezdrave pojave koje se ponavljaju”.
Još mračnije prognoze daje američki ekonomista Nuriel Rubini, osnivač i predsjednik analitičke kompanije “RGE monitor”.
On predviđa ne samo nastavak dužničke krize, već i “politički cunami” koji će se “podići” u Italiji.
Rubini smatra da će odustajanje novih vlasti Italije od nastavka politike smanjenja državnih troškova konfrontirati Rim sa Njemačkom i Evropskom centralnom bankom.
Prema sličnom scenariju razvija se situacija u Grčkoj i, što je još opasnije za EU – u Španiji.
Iako je Rubini sad optimista kada je riječ o ostanku Italije u zoni evra, to ne može da kaže za budućnost Grka i Španaca.
Samit EU treba da odgovori na glavno pitanje – da li je Unija u stanju da ojača pozitivne tendencije označene na prethodnom forumu, kada mu je pošlo za rukom da usaglasi parametre budžeta za period 2014-2020. godina, ili će Brisel ponovo ispustiti finansijsko-ekonomsku situaciju iz ruku?
Situacija u zoni evra i dalje podsjeća na zadatak sa više nepoznatih – navode ekonomski analitičari.
Problemi i dalje čekaju da budu riješeni: unutarpolitička nestabilnost u Italiji, približavanje Kipra bankrotstvu i socijalno-ekonomski problemi Grčke.
Odsustvo nove vlade u Italiji već je dovelo u sumnju ovlašćenja nacionalne delegacije na samitu. Zemlju treba da predstavlja vršilac dužnosti premijera Mario Monti.
Nevolja je u tome što je njegova stranka zauzela na februarskim izborima tek četvrto mjesto, sakupivši svega 11 odsto glasova.