BIJELJINA/TREBINJE, Pogranične gradove u BiH sve više opsjedaju građani susjednih zemalja, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, koji u dane vikenda dolaze u šoping zbog nešto povoljnijih cijena robe i usluga.
Naime, kupuje se skoro sve, od hrane preko namještaja i bijele tehnike, do odjeće, obuće i igračaka. Jedan od najvećih razloga njihove kupovine u BiH je povrat poreza na dodatu vrijednost, koji se obračunava po jedinstvenoj stopi od 17 odsto.
Pored toga, stanovništvo susjednih zemalja u bh. pogranična mjesta dolaze i po alkoholna pića, prerađevine od duvana i gorivo, iako se na njih ne odnosi pravo na povrat PDV-a.
Uštede, pak, nisu zanemarljive kako zbog povrata poreza stranim državljanima, tako i zbog jeftinijih artikala, pa se, kako kažu, na kupljenu robu vrijednosti od 100 KM može uštedjeti i do dvadesetak KM.
Tako nam je jedan Trebinjac rekao da je dovoljno “baciti” pogled na trebinjsku pijacu, ali i trgovine u koje vikendom dolazi mnoštvo ljudi s automobilima stranih registracija.
On je dodao da “stranci” dolaze i zbog korištenja raznih usluga, poput automehaničarskih, ali i zbog kupovine goriva, koje je nešto jeftinije, pa se na pun rezervoar može uštedjeti. Najčešće dolaze Dubrovčani i građani Herceg Novog, ali nisu rijetki ni posjetioci iz Kotora, Nikšića i Podgorice.
Pored Hercegovine, u dane vikenda iz Slavonskog Broda preko Save u Brod prelaze kolone automobila s hrvatskim registarskim tablicama iz raznih gradova, jer žele da povoljnije šopinguju u bh. trgovinama.
Ista je situacija i u Gradišci, pa tako u tamošnje tržne centre, ali i na pijacu dolaze građani Hrvatske. I Bijeljina je često odredište građana Srbije, koji dolaze zbog povoljnije kupovine stvari za domaćinstvo i hrane, ali i zbog goriva, koje je jeftinije. Isto tako, zadovoljno trljaju ruke i trgovci u Gorici kod Gruda, zatim u Orašju, Bihaću i Neumu, jer i oni prihvataju kupce iz Hrvatske. Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, rekao je da je ta pojava prisutna već godinama, te da je u tim slučajevima “čista računica”, jer stanovnici susjednih država kupuju robu jeftiniju za 17 odsto. On je naveo da se nama pritom nešto povećava izvoz i tražnja za određenom robom. Sve ovo potvrđuju i podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, koji pokazuju da su strani državljani tokom prošle godine u BiH podnijeli oko 165.000 zahtjeva za povrat novca po osnovu PDV-a vrijednosti oko 7,5 miliona KM. Njihovi podaci pokazuju i da su granični prelazi na kojima se najviše iznosila roba kupljena u BiH Orašje, Gorica, Gradiška, Šamac, Rača, Pavlovića most, Brčko i Uvac.
“Uslov za povrat PDV-a je kupovina veća od 100 KM i da se obrazac za povrat poreza podnese u roku od tri mjeseca od dana kupovine u BiH”, kazao je Ratko Kovačević, portparol UIO BiH, i dodao da je taj šoping upravo najintenzivniji tamo gdje postoji više tržnih centara. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ja sam iz Srbije imam prigovor : bila sam u pogranicnom delu bosne blizu Bijeljine ,gde sam kupila zmske gume koje su sa povracajem PDV-a kako se ispostavilo prilicno jeftinije nego u Srbiji ,medjutim ,na granicnom prelazu izmedju Badovinaca(Srbija) I Bijeljine (BiH ili Republika Srpska) Carina nije odradila deo posla odnosno nisu ispunili formular na konto cega bi dobila povracaj PDV-a naime bio je vec 7. novembar oko 18h sto znaci bilo je vec mracno carinik je bila zenska osoba ,koja me nije uputila dalje nego je samo podpisala I vratila dokumenat ,a deo carine gde je salter je bio isto neosvetljen ,neznajuci da bih se morala tamo obratiti ,ja sam presla granicu sa jednim saputnikom ,koji je isto uvozio 1 par auto guma…nakon par dana smo otisli po povracaj PDV-a u radju gde smo kupili gde nam je tamonji radnik objasnio da nama na carini nisu nista uradili ,vracajuci se nazad ,carinici koji su tada bili na duznosti ,su nam rekli da tu zvljotinu od podpisa smo mogle napisati I nas dve ,pored svega da su ,dokumenta overena bila u radnji regularno I pored racuna ,oni nisu hteli da nam pomognu ,racunajuci I sefa smene….nisu nam hteli reci koju smenu ta njihova koleginica radi ,da bi ona prepoznala svoj potpis I mozda nam pomogla dalje….za nas nije mali iznos od blizu 50E racunajuci kakve su penzij u srbiji ,jer toliki bi bio povracaj PDV-a da smo ga ostvarile ,zelim samo znati ,postoji li kakva mogucnost da se to ostvari…hvala unapred na odgovoru…
izvinjavam se zbog svojih napravljenih gresaka prilikom slanja moje primedbe, prvi put pisem na ovoj strain ,pa nisam znala kko funkcionise …jos jednom izvinite I hvala