BEOGRAD, Većina poslodavaca smatra da se kvalitet rada zaposlenih mjeri isključivo njihovim znanjem i odnosom prema radu, uz poštovanje elementarnog kodeksa ponašanja i oblačenja.
Ipak, minimum pristojnog izgleda je relativna kategorija, u kojoj često nema mjesta za ekstravagantnije detalje poput tetovaže, pirsinga ili dredova.
Stručnost bitnija od izgleda
“Na razgovoru za posao u osiguravajućem društvu u kojem još radim objašnjeno mi je da ću morati da promjenim stil oblačenja i uklonim sve pirsinge, a tetovaže prikrijem garderobom. Nakon što sam napredovala do mjesta zamjenika direktora na svom odjeljenju, dozvoljeno mi je da na posao dolazim onako kako ja želim” – priča ekonomista Sandra Durković.
U određenim slučajevima, izuzetne sposobnosti pojedinca mogu da učine sporednim sve njegove druge odlike, ali postoje poslovi za koje se smatra da nikako ne idu uz tetovažu.
Prema riječima zaposlenih privatne klinike gdje možete ukloniti tetovažu, karijera je motiv gotovo polovine njihovih klijenata da otklone tetovažu. Naime, pored onih koji tetovaže uklanjaju želeći posao u školi, banci ili sudu, mnogi to čine jer im je zbog tetovaža onemogućeno zaposlenje u stranim kompanijama.
Diskiminacija prema zakonu
U Priručniku za borbu protiv diskriminacije na radu, koji je izdao Povjerenik za zaštitu ravnopravnosti, piše da nezapošljavanje osobe koja ima pirsinge na licu ili tetovaže, uz obrazloženje da se to neće dopasti klijentima sa kojima treba da dolazi u kontakt, predstavlja diskriminaciju, prenose agencije.