BEČ, Delegacija Jagodine, predvođena predsjednikom Skupštine grada Draganom Markovićem Palmom, posjetila je danas pivaru u Beču Otakringer i pozvala predstavnike ove bečke kompanije na saradnju.
“Jagodinska pivara je na prodaju, 65 odsto je vlasništvo države, a 35 odsto pripada akcionarima”, rekao je Marković u razgovoru sa predstavnicima Otakringer pivare, koja pokriva osam odsto austrijskog tržišta.
Za početak, dodao je on, u pivaru bi trebalo uložiti 300.000 evra za uvođenje linije za punjenje boca od 0,3 litara, čime bi proizvodnja automatski bila povećana za sedam do osam puta.
Jagodinskoj pivari treba 10 miliona evra da bi uradila HASAP sertifikat, ukazao je Marković i naveo da bi budući investitor morao da preuzme obavezu o zapošljavanju najmanje 200 radnika, kao i da im isplaćuje plate na vrijeme.
On je ponovio da bi, ukoliko se investitor obaveže na ove uslove, kao i na proizvodnju u narednih 20 godina, mogao da otkupi državni udio po veoma povoljnim uslovima. Takođe je ukazao da su mogući svi oblici partnerstva.
Generalna direktorka Jagodinske pivare, Jelena Vulović-Dojčinović, rekla je da pivara radi bez prekida od 1852. godine, i da ima kapacitet od 300.000 hektolitara godišnje.
Trenutno sa proizvodnjom od 70.000 hektolitara godišnje, Jagodinska pivara drži dva odsto tržišta u Srbiji, a kroz partnerstvo želi to prisustvo da poveća, naglasila je ona.
“Postoji velika šansa za saradnju s obzirom da se u obje pivare pivo proizvodi na tradicionalan način”; rekla je Vulović-Dojčinović, ističući da je prošle godine u Srbiji proizvedeno oko pet miliona hektolitara piva, za pet odsto manje nego 2011, ali je Jagodinska pivara tada zabilježila rast proizvodnje i prodaje.
Delegacija Jagodine ukazala je da postoji veliko tržište i izvan Srbije za proizvode srpske pivare, pošto samo u Beču živi, kako je naglasio Marković, 150.000 Srba. Tanjug