BANJALUKA, Pred predstojeću proljećnu sjetvu cijene vještačkog đubriva u BiH, za samo sedam dana, skočile su i za dvadesetak maraka, a poljoprivrednici strahuju da će narednog mjeseca cijene biti još više.
Prema izjavama poljoprivrednika, cijene svih vrsta vještačkog đubriva povećane su 30 odsto, a samo cijena kana, koji se sada najviše koristi kao prihrana pšenici, povećana je sa 62 na oko 80 maraka za sto kilograma.
Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, kazao je da su preprodavci đubriva već tradicionalno pred početak sjetve bezobrazno podigli cijene.
“Na primjer ‘petnaestka’ košta oko 105 maraka, MAP 120, i 10: 20:30 oko 130 maraka za sto kilograma. Kan je na primjer početkom prošle sedmice koštao oko 62, a sada košta 83 marke. To su sadašnje cijene, a u narednih mjesec dana biće mnogo više, jer će preprodavci kako se sjetva bliži sve više podizati cijene”, kazao je Hasanović.
On je naveo da ovolike cijene tjeraju poljoprivrednike da odustaju od sjetve, jer malo ljudi ima novca da uloži u sjetvu.
“Ja sam neki dan pravio kalkulaciju prema kojoj je za jedan hektar obrađene i zasijane površine potrebno izdvojiti 1.200 maraka i to ako imate svoje poljoprivredne mašine, a ako nemate i morate plaćati i mašine, onda je za jedan hektar potrebno izdvojiti 1.800 maraka”, precizirao je Hasanović.
Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije, kazao je da je đubrivo drastično poskupjelo i što je još bitnije, cijene vještačkih đubriva su mnogo više u RS nego u regionu.
“Na primjer, subotička ‘petnaestka’ kod nas košta oko 95 KM, a u Srbiji 67. Samo ovaj podatak najbolje pokazuje koliko naši trgovci zarađuju na nama i to sada kada su pripreme za sjetvu u jeku”, ogorčen je Nikolić.
On je naveo da je i sa ostalim vrstama đubriva slična situacija i da su cijene u RS u prosjeku za 20 maraka više nego u okolnim zemljama.
“Kan sada košta oko 64, ‘petnaestka’ oko 105, MAP 150, a urea oko 103 marke za sto kilograma. Cijene su već sada nepodnošljive, a do početka sjetve će sve vrste sigurno koštati blizu 150 KM”, naveo je Nikolić.
On je istakao da nadležni inspekcijski organi uopšte ne kontrolišu cijene i marže i da to trgovci koriste, pa zaračunavaju maržu kako oni žele.
U poljoprivrednim apotekama u Banjaluci kažu da su cijene u svim apotekama slične i da ovakve cijene diktira trenutna potražnja.
“Cijene ‘petnaestke’ kreću se od 104 do 109 maraka, kan košta 78, a urea oko 109 maraka za sto kilograma”, naveli su u jednoj od apoteka. Nezavisne novine