BEOGRAD, Ako hrvatski Agrokor kupi Merkator, u Srbiji će dva velika trgovinska lanca držati skoro dvije trećine tržišta, što prema važećim propisima nije protivzakonito, ali država treba da podstiče dolazak drugih velikih trgovaca kako bi unaprijedili konkurenciju, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu trgovine Dragovan Milićević.
On je objasnio da oko 37 odsto tržišta maloprodaje u Srbiji drži belgijski trgovinski lanac Delez koji je kupio Maksi, C-market i Pekabetu, drugi je Merkator, a treći Agrokor koji posluje kroz Idea trgovine.
Spajanjem Merkatora i Idee dobićemo još jedan veliki trgovinski lanac koji će imati oko 36 odsto i sa Delezeom držaće više od 70 odsto tržišta maloprodaje, istakao je Milićević.
Prema postojećem antimonopolskom zakonu, iako budu imali do 80 odsto tržišta neće biti monopolisti, jer je, prema našem zakonu, 40 odsto je gornja granica da bi neko bio proglašen monopolistom, ali će morati da traže dozvolu antimonopolske komisije, naveo je on.
– Ukrupnjavanje trgovinskih lanaca je svjetski trend i to ni jedna država na svijetu ne može da zabrani. Može samo da kontroliše određenim antimonopolskim zakonodavstvom i metodologijom kako se monopoli definišu i šta može uticati na pojačanu koncentracijju u smislu narušavanja postojeće tržišne strukture-mišljenja je Milićević.
Prema njegovim riječima, država može i treba da radi na pospešivanju dolaska drugih trgovinskih lanaca u cilju povećanja konkurencije, jer mora da se nađe odgovor na ukrupnjavanje.
Ne možete zabraniti tako nešto, jer postojeći zakon to dozvoljava na tržištu Srbije, ali možete raditi na unapređenju konkurencije koja je ukrupnjavanjem smanjena podstičući dolazak nekoliko većih trgovinskih lanaca, koji bi bili na nekinačin pandan ovoj akviziciji, dodao je Milićević.
On je napomenuo da oko 85 odsto tržišta maloprodaje u Srbiji čiji je godišnji potencijal oko tri milijarde evra, drži oko trideset lanaca, ali da je najveći procenat kod pet, šest najvećih.
Sekretar Udruženje PKS za trgovinu Gordana Hašimbegović rekla je Tanjugu da na srpskom tržištu ima još dosta mjesta, kada je u pitanju trgovački prostor, jer spadamo u nedovoljno razvijeno tržište.
Tako, na primjer, prema posljednjim izvještajima kompanije Džons Lang Lasal, na 1.000 stanovnika Srbija ima 42 metra kvadratnih maloprodajnog prostora, a Češka 231, Hrvatska 184 kvadrata, što potvrđuje činjenicu da je Srbija u ovom trenutku veoma interesantna za investiranja u sektor trgovine, rekla je ona.
– Pored Beograda i ostalih većih gradova kao što su Niš, Novi Sad, Kragujevac, Čačak i drugi, atraktivnost srpskog tržišta dopunjuje i mogućnost za otvaranje marketa uz međunarodni Koridor 10 – mišljenja je Hašimbegovićeva.
Slovenački i hrvatski mediji ranije su prenijeli da je hrvatski Agrokor najozbiljniji kandidat za kupovinu Merkatora, što bi bio peti pokušaj te kompanije da preuzme Merkator koji je sada upola jeftiniji i u minusu 100 miliona evra.
Poslovni list Finans objavio je mišljenje stručnjaka koji smatraju da bi najvišu cijenu mogao da ponudi Agrokor, a ljubljansko Djelo napominje da zvanicnih informacija o prispjelim ponudama neće biti dok londonska ING banka, kao konsultant u postupku prodaje sa rezultatima ne upozna vlasnike dionica, prodajni konzorcijum, kao i da dalji postupak u prvom redu zavisi od ponuđene cijene za dionicu.
Ponuda koju je Agrokor dao 2011. godine bila je 221 evro za dionicu, a analiticari smatraju da bi strateški investitor sada mogao da ponudi oko 130 evra za dionicu.
To je nešto više od cijene dionice Merkatora na Ljubljanskoj berzi koja je početkom februara iznosila 125 evra.
Hrvatski mediji prenijeli su da je planirano da se koncern Agrokor, vlasnika Ivice Todorića, prije konačnog pokretanja transakcije dokapitalizuje, a zatim podijeli na dvije zasebne cjeline: trgovinu i prehranu.
Kompanija Adria Retail, u kojoj bi bili objedinjeni Agrokor i Merkator, bila bi uključena na berzu. Mediji su prenijeli i da se koncern, ako mu uspije transakcija, ovog puta priprema za preuzimanje 100-procentnog vlasništva Merkatora.
U prvoj etapi bi kupio 53 odsto, koliko je sada ponuđeno na prodaju, a nakon dokapitalizacije i konsolidacije, išlo bi se u drugu transakciju, prenijeli su ranije hrvatski mediji. Tanjug