BANJALUKA, Broj grla stoke u našoj zemlji smanjen je za čak 184.000 za samo pet godina.
Podatke je objavila Agencija za statistiku BiH, a iz njih je vidljivo da su u plusu jedino bh. ovčari.
Naime, broj ovaca od 2006. do 2011. godine povećan je za 16.000, dok su u istom periodu drastično opale brojčane vrijednosti goveda, svinja i konja.
Bh. farmeri ističu da nisu iznenađeni, a vlast krive za ovakvo stanje. Smatraju da se u domaću proizvodnju ne ulaže dovoljno, dok im uvezena grla i meso stežu omču oko vrata. Apsolutno je tačno, naglašavaju oni, da je stočni fond sve siromašniji.
“Da je broj grla stoke znatno smanjen, osjećaju svi uzgajivači. Situacija je takva da morate da obarate proizvodnju. Država razmišlja samo o tome kako da dodatno optereti seljaka. Ljudi napuštaju proizvodnju hrane, iako ona u svijetu konstantno poskupljuje. Vjerujte, meso će da postane luksuz, a mi to zanemarujemo”, kritikuje Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS.
Razočaran je i Stojan Marinković, predsjednik Komisije za zaštitu domaće proizvodnje BiH, što najbolje ilustruje njegova rečenica da su neki stočarski sektori, kada je broj grla u pitanju, u minisu do sto odsto.
“U zadnje četiri godine naš stočni fond rapidno je u minusu. Poljoprivredna proizvodnja nam je jako ugrožena. BiH je inače agrarna država, a zna se da bez bogatog sela i seljaka nema ni bogate zemlje. Proizvodnja hrane je strateško oružje i ko je ne bude imao, neće biti gospodar svoje zemlje. Istovremeno, kod nas se uvozi otpad sa svih meridijana”, jasan je Marinković.
Problem je, ističe Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije, to što je stočna hrana skupa, a stoka jeftina.
“Na primjer, junad su sada oko četiri marke po kilogramu žive vage, a meso u mesnicama je na nivou kada su junad koštala pet maraka. Ja mislim da će u naredne dvije godine stočni fond dodatno da osiromaši, jer mi nemamo stočne hrane, a otkupne cijene su niske”, kaže Maletić.
Vapaji bh. farmera nisu od juče, već se oni žale već godinama, te upozoravaju da bez jake poljoprivrede nema ni jake države. Ali, čini se da njihove žalbe ne čuju oni koji bi trebalo da stanje promijene nabolje. Nezavisne novine