BANJALUKA, Ukupan dug 8.728 poreskih obveznika u BiH po osnovu prijavljenog, a neplaćenog PDV-a, na kraju prošle godine iznosio je 249,4 miliona KM, a među najvećim dužnicima su “Sarajevska pivara”, “MB Kekerović” i s njim povezane firme, te robne rezerve RS i FBiH, saznaje “Glas Srpske”.
U izvještaju Odjeljenja za makroekonomsku analizu Uprave za indirektno oporezivanje BiH navodi se da su dugovi po osnovu PDV prijava u 2012. godini povećani za 57 miliona maraka u odnosu na prethodnu godinu.
– Ukupan dug, koji uključuje i dug po automatskom razrezu za obveznike koji nisu podnijeli prijave PDV-a iznosi 306 miliona KM – podaci su UIO.
“Glas Srpske” saznaje da dug “Sarajevske pivare” iznosi četiri miliona, “MB Kekerović” takođe četiri miliona, a sa njim povezanih firmi “Elipse” iz Posušja i “Euro-sola” iz Knežice 2,5 miliona, odnosno 1,8 miliona KM.
– Sa firmom “MB Kekerović” bilo je povezano desetak ili 15 firmi koje su nezakonito tražile povrat PDV-a izmjenjujući između sebe fiktivne fakture – navodi izvor “Glasa Srpske”.
Među najvećim dužnicima za PDV su i firme ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Jerka Ivankovića Lijanovića, koje zajedno imaju više od četiri miliona KM duga, bez zateznih kamata. Kako saznajemo, Lijanovićeva firma “Farmko” duguje dva miliona, “Mi-Mo” oko milion, koliko i Mesna industrija “Farmer”, a dug ima i njegova četvrta firma “Laktat”.
Među najvećim dužnicima su i Republička direkcija za robne rezerve RS koja duguje oko četiri miliona KM, te Federalna direkcija robnih rezervi sa dugom od oko tri miliona KM.
Firme “Đuša” iz Fojnice i “Tehel” iz Sarajeva duguju više od tri, a Fabrika duvana Banjaluka oko 2,8 miliona KM. “Janjoš” iz Prijedora duguje 1,8 miliona, a “Agrokomerc” iz Velike Kladuše 1,5 miliona KM.
Ovi iznosi čine samo osnovni dug preduzeća, dok su sa uračunatim zateznim kamatama ti dugovi znatno veći.
– Osnovni dug “Sarajevske pivare” iznosi oko četiri miliona KM, ali je ukupan dug ovog preduzeća, sa zateznim kamatama i naknadnim teretom prinude narastao na skoro osam miliona. Slična situacija je i sa ostalim dužnicima, odnosno i njihovi dugovi su daleko veći kada im se dodaju zatezne kamate i naknadni teret prinude. Naknadni teret prinude iznosi deset odsto na prijavljeni iznos duga, dok zatezna kamata iznosi 0,06 odsto svakim danom zakašnjenja – rekao je izvor “Glasa Srpske”.
Takođe, saznajemo da problem predstavlja i to što veliki broj ovih firmi skoro i ne radi.
Upravni odbor UIO početkom ovog mjeseca prihvatio je izmjene i dopune Zakona o postupku indirektnog oporezivanja na osnovu kojih će biti omogućena objava imena dužnika.
Prijedlog izmjena i dopuna ovog zakona upućen je u dalju proceduru, a konačnu riječ daće Parlament BiH.
Zloupotrebe
U izvještaju Odjeljenja za makroekonomsku analizu navodi se da je u 2012. godini naplaćeno oko osam miliona KM prihoda manje nego u 2011. godini. Konačni efekti naplate indirektnih poreza su ispod očekivanih, prije svega zbog vremenskih nepogoda početkom godine, promjene u strukturi potrošnje derivata i zloupotrebe kod upotrebe lož-ulja, supstitucije potrošnje cigareta rezanim duvanom, rasta povrata PDV-a i dugova po osnovu PDV-a. U UIO ističu da je potrebno hitno redefinisanje akcizne politike u BiH kako bi se smanjile poreske zloupotrebe i eliminisala siva ekonomija, nelegalna proizvodnja, šverc i krijumčarenje. Glas Srpske