NOVI GRAD, Zavod za industrijsko bilje Poljoprivrednog instituta Republike Srpske sačinio je operativni plan za unapređenje i proširenje proizvodnje industrijskog bilja u Srpskoj od 2013. do 2015. godine, a u sklopu projekta “Dunav-soja” planirani su podsticaji za proizvodnju uljane repice i merkantilne soje, rekla je predstavnik Zavoda Vesna Bojić.
Bojićeva je istakla na predavanju održanom danas u Novom Gradu da je u Srpskoj u 2011. godini sojom bilo zasijano svega 2.500 hektara, a prošle godine 3.400 hektara, iako Fabrika za proizvodnju jestivih ulja “Bimal” iz Brčkog godišnje preradi 100.000 tona uljarica, od čega 20.000 do 30.000 tona soje.
Bojićeva ističe da prosječan prinos soje kod nas iznosi tek dvije tone po hektaru, a u ekstremno sušnim godinama samo 1,2 tone.
Ona je rekla da je međunarodni projekat “Dunav-soja” prije nekoliko godine pokrenula Vlada Austrije, a uključene su zemlje dunavskog regiona, te od prošle godine Hrvatska, Srbija i BiH.
“Cilj projekta je povećanje proizvodnje genetski nemodifikovane soje jer se 90 odsto soje u Evropu uvozi iz Argentine i Brazila”, kaže Bojićeva i dodaje da će na ovom programu zajedno raditi Ministarstvo poljoprivrede, Poljoprivredni fakultet i druge poljoprivredne savjetodavne službe.
Bojićeva je danas poljoprivrednicima rekla da je visoke i stabile prinose soje moguće postići pravilnim plodoredom, adekvatnom obradom zemljišta i pravilnim đubrenjem, a bitno je i izabrati kvalitetno sjeme, poštovati rokove sjetve i pravilno njegovati usjeve.
Dragana Drobnjak iz Zavoda za voćarstvo i ratarstvo rekla je da Poljoprivredni institut kao institucija sa najdužim naučno- istraživačkim radom u Srpskoj i BiH organizuje posjete lokalnim zajednicama s namjerom da na predavanjima upoznaju poljoprivredne proizvođače sa problemima u poljoprivredi i ulogom Instituta u njihovom rješavanju. Srna