TOKIO, Osim u Tokiju, gdje su cijene akcija snažno porasle, na ostalim se azijskim berzama jutros trguje oprezno jer vijesti iz kineskog industrijskog sektora nisu podsticajne.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 2 odsto, dok su cijene akcija u Australiji porasle 0,7 odsto.
Berzovni indeksi u Singapuru, Hong Kongu i Šangaju ojačali su između 0,1 i 0,4 odsto, dok je južnokorejski Kospi skliznuo 0,3 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,1 odsto.
Prema jutros objavljenom izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti u kineskom privatnom sektoru pao je u februaru s 52,3 na 50,4 boda, najniži nivo u četiri mjeseca, prenose agencije.
Kretanje tog indeksa iznad 50 bodova pokazuje, doduše, da aktivnost i dalje raste, no pad indeksa podsjetio je ulagače na krhkost oporavka druge po veličini svjetske ekonomije.
Snažan skok tokijskog Nikkei indeksa zahvaljuje se, pak, oštrom padu kursa jena, zbog čega su porasle cijene akcija japanskih izvoznika, kojima odgovara slabljenje jena.
Japanski mediji pišu jutros da će vlada najvjerovatnije za novog guvernera centralne banke predložiti Haruhiko Kurodu, predsjednika Azijske razvojne banke, koji je zagovornik agresivne monetarne ekspanzije. To znači da bi Bank of Japan vrlo skoro mogla dodatno olabaviti monetarnu politiku kako bi suzbila deflaciju i podstakla ekonomiju iz recesije. Zbog toga je jutros na valutnim tržištima kurs dolara skočio s 93,40 jena, koliko je iznosio u petak, na 94,77 jena, najviši nivo od maja 2010. godine.
Cijena evra kreće se, pak, oko 124,80 jena, dok je u petak iznosila 123,20 jena. U odnosu na američku valutu, kurs evra stabilno se kreće na nivoima od petka, oko 1,3190 dolara.
Pod pritiskom je, međutim, britanska funta, jer je agencija Moody's u petak snizila kreditni rejting Britanije, pa je ta zemlja po prvi put u istoriji kod jedne od tri vodeće svjetske rejting agencije izgubila vrhunski trostruki A rejting.
Smanjenje rejtinga Britanije za jedan stepen, s Aaa na Aa1, Moody's je obrazložio slabim izgledima za ekonomski rast te zemlje, što dovodi u pitanje strategiju tamošnje vlade usmjerenu na smanjenje budžetskog deficita.
Jutros je kurs britanske valute zaronio na 1,5073 dolara, najniži nivo u više od 30 mjeseci.
Nakon što je u petak porasla za 30-ak centi, jutros se terminska cijena nafte na berzi u New Yorku stabilno kreće oko 93,10 dolara po barelu.