BIJELJINA, Oko 200 poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske razgovaralo je danas sa vlasnikom „Save“ Miloradom Krstićem i rukovodstvom te prehrambene industrije o otkupnim cijenama koje nudi „Sava“, kao i svim drugim uslovima otkupa. „Prehrambena industrija `Sava` ove godine u odnosu na prethodnu i u zavisnosti od proizvoda, podigla je cijenu otkupa od pet do 50 odsto. Cijena npr. paprike, koja je najtraženija, ove godine je 50 feninga“, rekao je Krstić nakon razgovora sa poljoprivrednim proizvođačima.
On je dodao da se očekuje podsticaj države od 15 odsto, kao i od grada Bijeljina od 10 odsto, te da vjeruje da će ove godine domaća sirovina biti obezbijeđena u većim količinama nego lani.
„Rekao sam zainteresovanim proizvođačima da će im, ukoliko se ne ispune podsticaji, `Sava`, uz moju granciju, isplatiti sve do kraja godine“, rekao je Krstić Srni.
On je napomenuo da je današnji skup bio otvorena diskusija poljoprivrednih proizvođača i rukovodstva “Save” kako bi bila obezbijeđena prerada.
Prema njegovim riječima “Sava” do sada ima 90 potpisanih ugovora sa proizvođačima Republike Srpske za ukupnu količinu od oko 2.500 tona.
“Za ovu godinu smo, međutim, planirali da preradimo više od 10.000 tona“, rekao je Krstić dodajući da su prodajne mogućnosti „Save“ za izvoz dvostruko veće.
Krstić očekuje da će, nakon današnjih dogovora i u narednom periodu, uspjeti da sa poljoprivrednicima Srpske dogovori proizvodnju i otkup za bar 50 odsto od planiranih 10.000 tona.
Vlasnik „Save“ napominje da od neophodnih količina voća i povrća za preradu ta prehrambena industrija trenutno ima samo 25 odsto od proizvođača Srpske što je, kako je rekao, dramatično.
„To znači da oko 75 odsto našeg repromaterijala moramo da uvezemo, ako ostane ovakva situacija“, naveo je Krstić i napomenuo da je s obzirom na ovu činjenicu i sazvao današnji skup.
Poljoprivrednik Milorad Gajić iz Batkovića kaže da je otkupna cijena u „Savi“ sada veća nego ranijih godina i da je seljak sada zadovoljniji.
„Važno je samo da ima novaca, kriza je velika i svi joj se moramo prilagoditi“, kaže Gajić.
Mile Petrović, poljoprivrednik iz Donjeg Crnjeljeva kod Bijeljine, koji je i ranije sarađivao sa „Savom“, rekao je da su cijene otkupa bile daleko bolje.
„U Semberiji ima robe i za izvoz, ali se teško odlučujemo za proizvodnju, jer samo đubrivo po metru košta 100 KM“, rekao je Petrović koji ima potpisan ugovor sa „Savom“.
„Sava“ je u prošloj godini preradila 4.000 tona gotovih proizvoda.
U ovu prehrambenu industriju od 2010. godine, od kada je revitalizovana zahvaljujući pomoći Vlade Republike Srpske, investirano je sedam miliona evra. Trenutno zapošljava 60, a u sezoni oko 250 radnika.
Nakon današnjeg sastanka sa proizvođačima voća i povrća, rukovodstvo „Save“ najavilo je za sutra poslovni sastanak o temi “Organizovanje proizvodnje i otkupa voća i povrća za industrijsku preradu u BiH”.
Na ovom skupu očekuje se prisustvo ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Miroslava Milovanovića, a na sastanak su pozvani i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predstavnici prerađivača, proizvođača voća i povrća i gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić.
Početak sastanka zakazan je za 12.00 časova u prostorijama PI “Sava” u Bijeljini. Srna