SARAJEVO, Domaće instititucije zadužene da stvore uslove za nastavak izvoza robe biljnog i životinjskog porijekla iz BiH u Hrvatsku nakon ulaska te zemlje u EU, izvršavaju dobro svoje aktivnosti u skladu sa “Mapom puta” koju je uspostavilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, rekao je pomoćnik ministra Dušan Nešković.
Istakavši da je kontrola ove robe u BiH trenutno na zadovoljavajućem nivou, Nešković je rekao da Kancelarija za veterinarstvo BiH zajedno sa entitetskim inspektoratima treba da da konačnu ocjenu da li je sistem kontrole robe uspješno uspostavljen da bi se određeni proizvod mogao izvesti u skladu sa zahtjevima EU.
“Za sada, apsolutno sve radi kako treba. Aflatoksin se ne bi mogao prepoznati i izdvojiti iz uvoznog mlijeka da institucije sistema ne rade dobro. Kod domaće izvozne proizvodnje, poljoprivredne i veterinarske inspekcije u saradnji sa Kancelarijom za veterinarstvo, treba da kontinuirano posmatraju kontrolu koju vrši prozivođač robe, kako bi mogli potvrditi da je ta roba u skladu sa standardima EU”, naglasio je on.
Nešković je danas u Čapljini Zajedničkoj komisiji za evropske integracije parlamenta BiH predstavio aktivnosti Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u stvaranju uslova za promet robe biljnog i životinjskog porijekla između BiH i Hrvatske u kontekstu pristupanja te zemlje EU.
“Prije tri godine, Ministarstvo je završilo svoj dio posla postavljanjem `Mape puta`, u kojoj je tačno definisano šta koja institucija treba da uradi u sistemu da bi se mogao nastavi izvoz na tržište Hrvatske kada ona uđe u EU, što se odnosi i na usvajanje zakonske regulative, kao i registraciju objekata i stvaranje potrebnih uslova za izvoznika koji će omogućiti kandidovanje za izvoz”, naglasio je on.
Aktivnosti Uprave za indirektno oporezivanje BiH u stvaranju uslova za promet robe biljnog i životinjskog porijekla između BiH i Hrvatske u kontekstu pristupanja Hrvatske EU, parlamentarnoj komisiji predstavio je direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH Miro Džakula.
Zajednička komisija za evropske integracije parlamenta BiH i dalje će pratiti aktivnosti ove dvije institucije, te urgira da nadležne institucije i dalje provode obaveze po ovom pitanju, saopšteno je iz parlamenta BiH.
Na sjednici Komisije je donesen i zaključak koji će biti upućen domovima parlamenta BiH kojim se, imajući u vidu rok za izgradnju i puštanje u funkciju graničnog prelaza Bijača, urgira kod nadležnih institucija, a posebno Kancelarije za razmatranje žalbi BiH, da se poštuju rokovi izgradnje i puštanja u funkciju ovog prelaza, te u vezi s tim pristupi realizaciji prioritenih pitanja.
Članovi Zajedničke komisije su obišli i granični prelaz Bijača na granici s Hrvatskom i na terenu se upoznali sa aktivnostima Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Odlučeno je i da se jedna od narednih sjednica Zajedničke komisije održi u Gradišci, kako bi se članovi upoznali sa aktivnostima na graničnom prelazu Gradiška, imajući u vidu obaveze i rokove zbog ulaska Hrvatske u EU 1.jul. Srna