NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu cijene akcija zabilježile najveći dnevni pad u posljednja tri mjeseca, jer je ulagače obeshrabrila mogućnost da bi američka centralna banka mogla smanjiti ili sasvim ukinuti program kupovine obveznica.
Dow Jones oslabio je 0,77 odsto, na 13.927 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,24 odsto, na 1.511 bodova, a Nasdaq indeks 1,53 odsto, na 3.164 boda.
Najveći dnevni pad S&P 500 indeksa od novembra prošle godine posljedica je objave zapisnika s nedavne sjednice Feda, koja je pokazala da su pojedini čelnici američke centralne banke zabrinuti zbog troškova kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, pa bi mogli smanjiti ili sasvim ukinuti taj program, poznat kao kvantitativno popuštanje.
Kvantitativno popuštanje monetarne politike Fed je uveo 2008. godine kako bi suzbio finansijsku krizu i izvukao ekonomiju iz recesije. To je podsticalo rast cijena akcija jer tim programom kupovine obveznica centralna banka povećava svoje bilanse i ubrizgava svjež novac na finansijska tržišta, što izaziva pad kamata i podstiče kreditiranje, prenose agencije.
Lani je Fed poručio da će sprovoditi taj program sve dok stopa nezaposlenosti znatnije ne padne, no čini se da je u vrhu centralne banke sve više protivnika stalnog štampanja svježeg novca.
Najviše su pale cijene akcija u građevinskom sektoru, nakon slabih kvartalnih poslovnih rezultata Toll Brothersa, jedne od najvećih američkih građevinskih kompanija, i podatka o padu broja započetih gradnji kuća u SAD-u u januaru. Dow Jones indeks građevinskog sektora potonuo je 6,7 odsto.
Energetski je sektor, pak, oslabio 2,1 odsto, što je posljedica pada cijena nafte za više od 2 odsto i slabijih nego što se očekivalo poslovnih rezultata nekoliko manjih naftnih kompanija.
I na većini evropskih berzi cijene su akcija juče pale. Frankfurtski DAX indeks oslabio je 0,30 odsto, na 7.728 bodova, a pariški CAC 0,69 odsto, na 3.709 bodova. Londonski FTSE ojačao je, pak, 0,26 odsto, na 6.395 bodova.