BEOGRAD, Sudbina kompanije Dunav još uvek nije jasna – dok rukovodstvo tvrdi da mogu da nastave da posluju kao do sada u Vladi ne isključuju strateškog partnera. U poslovnom planu Dunav osiguranja za 2013. godinu nisu predviđeni ni dokapitalizacija, ni prodaja ni restrukturiranje. Ovo za B92 kaže Marko Ćulibrk, vd generalnog direktora Dunava.
“Imamo dovoljno kapitala i uspješno poslujemo, pa nema razloga za restrukturiranje ili prodaju. Na tržištu osiguranja Dunav se svakodnevno nadmeće sa još 27 osiguravajućih kuća, od kojih je veliki broj inostranog porijekla. U uslovima oštre konkurencije, a zahvaljujući povjerenju građana i preduzeća i domaćinskom poslovanju, Dunav ostvaruje vodeću poziciju u industriji osiguranja“, kaže Ćulibrk.
On navodi da sudbina jednog preduzeća zavisi od toga koliko je uspješno na tržištu, a ne ko je njegov vlasnik, ili kakva mu je struktura kapitala.
“To je ono što je predstavnicima Dunava otvoreno rečeno i prilikom posjete Evropskoj uniji u Briselu“, kaže Ćulibrk i dodaje da uspješne osiguravajuće kuće u državnom vlasništvu posluju i u Sloveniji, koja je članica Evropske unije i u ostalim zemljama, te tako Dunav nije izuzetak.
Da li će Dunav nastaviti da posluje kao i do sada ili će se nešto promijeniti odlučiće, ipak Vlada Srbije. Kako su za B92 rekli u Ministarstvu finansija i privrede dalji planovi vezani za budućnost Dunav osiguranja razmotriće se nakon dobijanja finansijskog izvještaja ove kompanije ali i izvještaja NBS.
“Tom prilikom će se takođe uzeti u obzir razvijenost tržišta osiguranja u Republici Srbiji i njegov potencijal, eventualno potrebna sredstva za jačanje kapitala Dunav osiguranja u cilju zadržavanja liderske pozicije, kao i eventualna mogućnost uvođenja adekvatnog strateškog partnera imajući u vidu ekonomsku krizu i njen uticaj na sektor osiguranja“, rekli su u Ministarstvu finansija.
I dok se čeka izvještaj i odluka vlade o daljoj sudbini Dunav osiguranja stručnjaci iz ove oblasti takođe smatraju da jedinu državnu osiguravajuću kuću ne treba prodavati. Nebojša Žarković, dekan Fakulteta za poslovne strudije u Vršcu i profesor osiguranja kaže za B92 da je prodaja DDOR-a Novi Sad, nekadašnjeg drugog po veličini osiguravača u zemlji, predstavljala grešku koju ne treba ponoviti.
“Međutim, u Dunavu bi struka morala imati daleko veću ulogu od politike, i to kako kod zapošljavanja, tako i u tekućem radu. To bi, sigurno, uticalo na smanjenje troškova poslovanja“, kaže profesor Žarković.
On navodi da Dunav kao vodeći na tržištu mora prvi da podrži i počne sa sprovođenjem određenih mjera koje će unaprijediti njegovo poslovanje ali i čitavu djelatnost osiguranja.
Najvažnija liberalizacija saosiguranju u regionu
“Dunav bi pre svega trebalo da, zbog širenja spoljne prodajne mreže i kapilarnog pristupa tržištu, podrži izmjene Zakona o osiguranju kako bi poslove zastupanja mogli obavljati i pojedinci kao sporednu djelatnost. Trebalo bi da podrži i direktno odobravanje zajmova osiguranicima kao i liberalizaciju saosiguranja u regionu CEFTA, a prije svega u Republici Srpskoj. Sve ove ideje koje bi značajno unaprijedile poslovanje Dunava sadržane su u Platformi razvoja osiguranja koju je napisao potpredsjednik PKS Slobodan Samardžić. Ovde moramo spomenuti i njegovu veoma bitnu ideju o osnivanju društva za uzajamno osiguranje koje bi činila javna preduzeća u Srbiji, gdje bi Dunav maksimalno koristio razmjenu rizika kroz saosiguranje”, navodi Žarković.
Na naše pitanje koliko je realno da se nabrojana rješenja zaista i sprovedu u djelo, Žarković kaže da to neće biti teško ukoliko nadležni odluče da tako postupe.
“Nadu da do ovih rešenja može doći uliva i pozitivan stav o Platformi nekih članova vlade. Koliko mi je poznato, Slobodan Samardžić je sa suštinom Platforme upoznao potpredsjednika vlade Srbije Aleksandra Vučića”, kaže Žarković.
Dunav je mogao da bude kupac i DDOR-a
Sad bi situacija na tržištu osiguranja bila znatno drugačija da je prihvaćen predlog da Dunav osiguranje kupi DDOR, kaže Žarković.
“To je takođe bio prijedlog potpredsednika PKS Slobodana Samardžića, međutim nije prihvaćen a ispostavilo se da prodaja DDOR italijanskoj Fondijariji nije donijela željene rezultate za ovu kuću”, kaže Žarković.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.