TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros porasle, dok su u Japanu znatno pale jer je jen ojačao nakon različitih interpretacija izjave grupe G7 najvećih svjetskih ekonomija o kursevima.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 odsto, dok su cijene akcija u Australiji, Singapuru i Južnoj Koreji porasle između 0,9 i 1,4 odsto. Tržišta u Kini i Hong Kongu ni danas ne rade zbog kineske Nove godine, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,9 odsto. Jačanje azijskih berzi zahvaljuje se dobrim kvartalnim poslovnim rezultatima niza kompanija i banaka, kao i jučerašnjem rastu cijena akcija na Wall Streetu na nove najviše nivoe u više od pet godina.
No, tokijski Nikkei indeks osjetno je pao, jer su se ulagači, zbog jačanja jena, odlučili na dobitonosnu prodaju, nakon deset sedmica snažnog rasta cijena akcija. Jen je već mjesecima u silaznoj putanji jer novi japanski premijer Shinzo Abe agresivno pritišće centralnu banku na dodatno labavljenje monetarne politike kako bi se ekonomija izvukla iz recesije i deflacije. Danas je počela dvodnevna sjednica čelnika japanske centralne banke, no ne očekuju se već sada nove podsticajne monetarne mjere.
Juče su, pak, nakon sastanka u Briselu, ministri finansija grupe G7 najvećih svjetskih ekonomija saopštili da ostaju predani načelu da kurs valuta određuje tržište, a ne vlade ili monetarne vlasti. Niz evropskih zemalja, na čelu s Njemačkom, već neko vrijeme poručuje Japanu da ne bi trebao pretjerano labavom monetarnom politikom podsticati slabljenje jena i tako povećavati konkurentnost svoje ekonomije na štetu drugih.
Juče je jedan od zvaničnika na sastanku G7 kazao da prevelike oscilacije kursa japanske valute zabrinjavaju.
I dok su neki analitičari tu izjavu shvatili kao poruku Abeu da olabavi pritisak na centralnu banku, drugi više ističu zajedničku izjavu grupe G7, koju smatraju tek uobičajenim saopštenje po pitanju kurseva. „U zajedničkoj izjavi ministri G7 poručuju da bi se monetarna politika trebala koristiti za postizanje domaćih ciljeva. No, japanska vlada ne manipuliše kursom, nego nastoji suzbiti deflaciju, a posljedica je toga slabljenje jena“, kaže Yuji Saito, direktor u banci Credit Agricole.
U svakom slučaju, o kursevima ili, kako neki kažu, ‘valutnom ratu’ još će se raspravljati na sastanku čelnika grupe G20 najvećih ekonomija svijeta u Moskvi u petak i subotu. U međuvremenu, jen je na valutnim tržištima ojačao, pa se jutros kurs dolara kreće oko 93,25 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 94,20 jena. Cijena evra prema japanskoj valuti skliznula je, pak, s jučerašnjih 125,70 na 125,40 jena. U odnosu na američku valutu, kurs evra ojačao je s jučerašnjih 1,3380 na 1,3450 dolara.
Nakon što je juče porasla za 50-ak centi, jutros se terminska cijena nafte na berzi u Njujorku stabilno kreće oko 97,60 dolara po barelu. Hina