BEOGRAD, Spoljnotrgovinska razmjena i izvoz Srbije u ovoj godini mogli bi da budu veći 25 odsto nego lani, ocijenio je ekonomski analitičar Saša Đogović istakavši da su glavni favoriti Fijat, naftni sektor, a to mogu da budu, agrar, prehrana, struja i gas.
Pozitivni trendovi se očekuju najviše zahvaljujući izvozu Fijata iz Kragujevca i Naftnoj industriji Srbije koja se širi u region na tržišta Bosne i Hercegovine i Bugarske, dodao je Đogović.
“Računa se da će proizvođači vozila, u sadejstvu sa proizvođačem naftnih derivata biti glavni motor jačanja izvoza srpske privrede u 2013. godini. Tome doprinos može dati i prehrambena industrija ukoliko ovogodišnji poljoprivredni rod bude bar na nivou prosjeka”, objasnio je on.
Đogović je ukazao da su velike, a neiskorišćene izvozne aktivnosti i u sektoru elektroenergetike i gasa podsjetivši da Srbija uspijeva na ino tržište da plasira tih proizvoda u vrijednosti od samo 126 miliona dolara ili za čak 30,2 odsto manje nego u 2011. godini.
Prema njegovim riječima, od velikog je značaja zaokret u energetskom poslovanju, prvi koraci su napravljeni smanjivanjem procedura za odobravanje investicija u tom sektoru, a dodatni napori mora da budu u pogledu restrukturiranja Elektroprivrede Srbije (EPS).
Kako je Đogović rekao, EPS ne može da ima socijalnu ulogu, treba da se okrene tržištu, da se modernizuju kapaciteti kompanije i racionalizuje poslovanje tako i da cijena električne energije mora da ima tržišnu, a nikako socijalnu kategoriju. On je podsjetio da je 2012. godine ukupan nivo spoljnotrgovinske razmjene Srbije sa svijetom iznosio blizu 30,4 milijarde dolara što je za četiri odsto manje nego 2011. godine.
Srpski izvoz u svijet verdeo je 11,3 milijarde dolara dok je iz inostranstva nabavljeno proizvoda u vrednosti od 19 milijardi dolara. Uvoz je opao za 4,3 odsto dok je izvoz redukovan za 3,6 odsto pa je i smanjen spoljnotrgovinski deficit, sa oko osam milijardi dolara u 2011. na skoro 7,7 milijardi dolara u prošloj godini ili za 5,2 odsto. Đogović je objasnio da je to većim dijelom posljedica jačanja dinara u odnosu na američki dolar.
Skokovit rast izvoznih aktivnosti zabilježen je na sektoru proizvodnje motornih vozila i prikolica zahvaljujući pokretanju proizvodnje u kragujevačkom Fijatu, tako je sa 463 miliona dolara u 2011. plasman te grupe proizvoda na inostrano tržište povećan na oko 895 miliona dolara ili za 93,3 odsto.
Na ovom sektoru je redukovan i negativni spoljnotrgovinski saldo, sa 741 milion dolara u 2011. na 366 miliona dolara u 2012. godini. Bez obzira na skokovit rast izvoza motornih vozila, i dalje u robnoj strukturi plasmana na ino tržište dominiraju proizvodi niže faze prerade, a u strukturi uvoza pretežu intermedijarni proizvodi. Tanjug