BANJALUKA, Predstavnici Arhitektonsko-građevinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci i Instituta za ispitivanje materijala i konstrukcija Republike Srpske potpisali su danas u Banjaluci Sporazum o naučno-stručnoj i poslovno-tehničkoj saradnji, koji je od posebnog značaja za Republiku Srpsku.
Sporazum je potpisan uz podršku Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, Ministarstva prosvjete i kulture i Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske, te Rektorata Univerziteta u Banjaluci.
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske Srebrenka Golić rekla je nakon potpisivanja da su Arhitektonsko-građevinski fakultet i Institut, uz podršku Vlade Srpske, zaključili sporazum s ciljem zajedničkog razvoja, konkurentnosti, te jačanja kapaciteta ovih ustanova.
Ona je ocijenila da je zaključivanje Sporazuma od posebnog interesa za Republiku Srpsku radi razvoja nauke i visokog obrazovanja, unapređenja kontrole kvaliteta građenja i građevinskih proizvoda u Srpskoj, te unapređenja građevinarstva kao privredne djelatnosti.
“Prvi preduslov za potpisivanje ovog sporazuma bilo je donošenje Zakona o građevinskim proizvodima i svih podzakonskih akata koje smo u potpunosti uskladili sa evropskim direktivama”, rekla je Golićeva.
Ona je dodala da je time omogućeno da Institut preraste u kredibilnu instituciju koja će dobiti atest od zvaničnika iz Brisela i moći će da kontroliše sve materijale iz oblasti građevinarstva koji se uvoze u Srpsku, dok će svi proizvođači građevinskih materijala koji budu izvozili proizvode nositi oznaku “C” kako bi mogli izvoziti na zahtjevna tržište EU.
Golićeva je istakla da će Sporazum omogućiti racionalnije korištenje raspoloživih kadrovskih potencijala, resursa i naučno-istraživačke opreme, kako bi se proširili i unaprijedili svi oblici saradnje za potrebe razvoja i unapređenja procesa nastave, naučno-istraživačkog i tehnološkog razvoja u oblastima građenja u Republici Srpskoj.
“Time će se obezbijediti brži razvoj i Fakulteta i Instituta, ali i građevinarstva na cijeloj teritoriji Srpske, te obezbijediti zaštita opštih i vitalnih interesa u ovoj oblasti”, naglasila je Golićeva.
Dekan Arhitektonsko-građevinskog fakulteta u Banjaluci Milenko Stanković ocijenio je da je potpisivanjem današnjeg sporazuma postignut značajan iskorak u korištenju sinergetskih efekata Fakulteta i Instituta za dobrobit zdravog života svih građana Srpske.
On je zahvalio Vladi Srpske što je podržala ovaj projekat. “Ne moramo da idemo u Evropu, sada Evropa može da dođe kod nas”, rekao je Stanković i dodao da ovaj fakultet čini sve da svojim studentima stvori uslove da se obrazuju i postanu savremeni inženjeri, prema najvišim kriterijumima.
On je rekao da je Arhitektonsko-građevinski fakultet Univerziteta u Banjaluci dao izuzetan doprinos, te da je u okviru starog programa obrazovano 706 inženjera koji su našli posao u Srpskoj, kao i u ozbiljnim institucijama širom svijeta.
Direktor Instituta za ispitivanje materijala i konstrukcija Republike Srpske Stevan Jovanović ocijenio je da su potpisivanjem sporazuma stvorene prve pretpostavke da Institut već u narednih mjesec dana može aplicirati za akreditovanje prema evropskim normama.
“Ovim smo dobili vjetar u leđa da ćemo već u narednoj godini biti akreditovani”, rekao je Jovanović i istakao da je Institut juče pozitivno i uspješno završio prvu provjeru sertifikata standarda 9001.
On je naglasio da su učinjeni ozbiljni pomaci u Institutu u primjeni Zakona o građevinskim proizvodima.
Sporazum su potpisali ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Anton Kasipović, ministar nauke i tehnologije Jasmin Komić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić, dekan Arhitektonsko-građevinskog fakulteta Milenko Stanković, direktor Instituta za ispitivanje materijala i konstrukcija Republike Srpske Stevan Jovanović i rektor univerziteta u Banjaluci Stanko Stanić. Srna