BEOGRAD, Predsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda izrazili su zadovoljstvo unapređenjem odnosa dvije zemlje i najavili intenzivniju saradnju na svim poljima, posebno u oblasti privrede, poručivši da treba izaći iz začaranog kruga prošlosti.
Dačić je poslije sastanka rekao da očekuje da će se uskoro i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić sastati sa Predsjedništvom BiH, te najavio održavanje foruma Vlade Srbije i Savjeta ministara BiH dva puta godišnje.
Prema njegovim riječima, na forumima, koji bi se održavali dva puta godišnje – jednom u Srbiji, jednom u BiH, bila bi razmatrana sva pitanja s ciljem unapređenja odnosa dvije zemlje u svim sferama koje su bitne za građane.
“Postoji tendencija razvoja naših odnosa, građenja međusobnog poverenja i traženja zajedničkih interesa, radi prevazilaženja i izlaženja iz tog začaranog kruga prošlosti”, istakao je Dačić.
On je ocijenio da se treba okrenuti dobrosusjedstvu, zajedničkoj budućnosti i tražiti ono što spaja, a ne isticati samo ono što razdvaja i u čemu postoje suprotstavljena gledišta.
Dačić je napomenuo da Srbija, kao garant Dejtonskog sporazuma, ostaje dosljedno opredijeljena za poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH, te da će podržati svaki dogovor koji prihvate sva tri naroda i oba entiteta.
On je dodao da je Srbija opredijeljena za razvoj odnosa na bazi dobrosusjedstva, te istakao potrebu saradnje u ekonomiji, kulturi, vojnoj ekonomiji, nastupima na trećim tržištima.
Dačić je istakao da bilateralni odnosi Srbije i BiH treba da budu na veoma visokom nivou i da je Srbija spremna da u punoj mjeri sarađuje sa BiH u procesu evropskih integracija.
On smatra da prostor za saradnju postoji i u zajedničkom nastupu na evropskom putu, uključujući i zajedničko korišćenje fondova EU.
Premijer Srbije izrazio je nadu da će uskoro biti održane i sjednice međudržavnih komisija za granice, kako bi se postigao obostrano prihvatljiv dogovor o razgraničenju, uz poštovanje principa da državna granica ne presijeca komunikacije, infrastrukturne i kapitalne objekte izgrađene u bivšoj Jugoslaviji.
On je rekao da je Srbija spremna da potpiše sa BiH sporazum o izručenju koji je usaglašen i parafiran u maju prošle godine, da bi to doprinijelo efikasnijoj borbi protiv kriminala i korupcije, te “onemogućilo da neka država bude oaza za sakrivanje kriminalaca”.
Dačić je ocijenio da treba potpisati i novi sporazum o readmisiji i protokol o provođenju readmisije, jer je to u interesu obje zemlje, te dodao da je Srbija spremna na zaključivanje sporazuma i u oblasti kulture, obrazovanja, sporta i drugih oblasti.
On je poručio da Srbija želi i očekuje da ima vrlo dobre odnose, osim sa Republikom Srpskom, i sa Federacijom BiH, te da je Beograd spreman za unapređenje tih odnosa.
Dačić je rekao da je danas informisao Bevandu o dijalogu koji Srbija vodi sa Prištinom, da je zahvalio BiH za principijelnu poziciju kada je riječ o nepriznavanju kosovske nezavisnosti, te da očekuje da će BiH poštovati dogovor Beograda i Prištine o načinu učešća Prištine u regionalnim forumima.
Bevanda je svoju prvu zvaničnu posjetu Beogradu ocijenio izuzetno značajnom i uspješnom, te istakao da je ekonomska saradnja BiH i Srbije “prioritet prioriteta”.
On je dodao da je važno da dvije zemlje zajednički apliciraju za sredstva iz evropskih pretpristupnh fondova za prekograničnu saradnju.
Bevanda je rekao da BiH nije zadovoljna ekonomskom saradnjom sa Srbijom, jer je u deficitu, ali da je zaključeno da ulazak Hrvatske u EU i njen izlazak iz CEFTE predstavlja šansu za privrede BiH i Srbije.
“Treba stvoriti prostor i dati političku podršku privredama da se što više spajaju i zajedno nastupaju, a da svojim kvalitetom garantuju plasman na druga tržišta”, dodao je Bevanda.
Navodeći da se pitanjem granice Srbije i BiH često manipuliše, Bevanda je rekao da je većina te granice definisana i da postoje samo četiri sporne tačke, koje će definisati stručnjaci, nakon čega će to biti “politički završeno”.
Bevanda je istakao značaj realizacije programa stambenog zbrinjavanja izbjeglica, navodeći da treba sve učiniti kako se u institucijama ne bi zadržavao novac namijenjen tome.
“Mi ćemo kod stranih donatora, kroz evropske banke, napraviti pritisak da novac koji je osiguran i leži na računima, pa i onaj koji nije uplaćen, što prije bude uplaćen i da riješimo problem ove populacije. To treba da bude prioritet”, dodao je Bevanda.
On je izrazio nadu da će biti potpisani sporazum o izručenju, o readmisiji i nekim imovinskim stvarima, te da neće biti ugrožena vizna liberalizacija.
“Razgovarali smo kako postaviti sistem i aplikacije za prekogranične projekte i korištenje evropskih fondova, a ovo je bila i jedna inventura – vidjeli smo dokle su naša ministarstva došla, šta su riješila, kako dalje bi trebalo rješavati i na bazi toga ćemo uspostaviti stalnu saradnju”, dodao je Bevanda.
Bevanda i Dačić pozdravili su do sada potpisane sporazume o saradnji u oblasti evropskih integracja i protokol između tužilaštava, te najavili održavanje sjednice zajedničke komisije za ekonomsku saradnju, najverovatnije, u martu.
Oni su istakli da je veoma važno rješavanje pitanja izbjeglica i raseljenih lica, te pozvali međunarodnu zajednicu da ispuni svoje obaveze.
Dačić i Bevanda su izrazili očekivanje da će i druga pitanja, kao što je sukcesija, pitanje imovine, nestalih lica, takođe, biti rješavana na obostrano koristan i prihvatljiv način. Srna