NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu cijene akcija pale, nakon podatka da je američka ekonomija u četvrtom lanjskom tromjesečju oslabila, što niko nije očekivao.
Dow Jones indeks oslabio je 44 boda, ili 0,32 odsto, na 13.910 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,39 odsto, na 1.501 bod, a Nasdaq indeks 0,36 odsto, na 3.142 boda.
Zahvaljujući snažnom rastu od početka godine, ovoga bi mjeseca S&P 500 indeks mogao zabilježiti najveći skok od oktobra 2011. godine. No, juče su ulagače pokolebali slabi makroekonomski podaci.
U periodu od oktobra do decembra američki bruto domaći proizvod (BDP) pao je za 0,1 odsto na godišnjem nivou, nakon rasta za 3,1 odsto u prethodnom tromjesečju. To je najgori rezultat od drugog kvartala 2009. kada je završila recesija.
Ekonomisti koje je anketirao Reuters očekivali su rast aktivnosti za 1,1 odsto. Niko među njima nije predviđao pad, koji je posljedica smanjene državne potrošnje i smanjenih zaliha.
Ipak, ne očekuje se recesija, odnosno dva tromjesečja uzastopnog pada BDP-a. Nakon dvodnevne sjednice čelnici Feda poručili su da je ekonomija zastala, ali vjerovatno privremeno. Centralna američka banka poručila je i to da ostaje pri dosadašnjim programima kupovine obveznica sve dok se nezaposlenost u SAD-u znatno ne smanji. A da bi se stopa nezaposlenosti smanjila sa sadašnjih 7,8 odsto, američka bi ekonomija morala rasti brže od tri odsto tokom dužeg perioda. Ekonomija je, pak, u cijeloj prošloj godini porasla 2,2 odsto.
Zbog toga se još duže vrijeme ne očekuje odustajanje Feda od vrlo labave monetarne politike koja je dosad bila ključan pokretač tržišta, ali i cjelokupne ekonomije.
„Stopa nezaposlenosti mogla bi pasti na 6,5 odsto tek iduće godine, stoga bi Fed ključne kamate mogao povećati najranije polovinom 2014. godine. S druge strane, povećanje budžetskih priliva, nakon povećanja poreza, neće se osjetiti u prvom tromjesečju zbog povećanih izdataka za obnovu nakon uragana Sandy. Stoga bi realni BDP na početku ove godine mogao porasti tek oko 2 odsto“, kaže Kurt Karl, ekonomista u kompaniji Swiss Re.
Uz podatak o BDP-u i saopštenje Feda, juče su poslovni rezultati kompanija bili u drugom planu, premda se nastavio niz boljih nego što se očekivalo kvartalnih finansijskih izvještaja.
Prema podacima Thomson Reutersa, od 192 kompanije iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile poslovne izvještaje, njih 68,8 odsto nadmašilo je očekivanja analitičara, što je bolji prosjek nego u protekla četiri tromjesečja.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,25 odsto, na 6.323 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,47 odsto, na 7.811 bodova, a pariški CAC 0,54 odsto, na 3.765 bodova. Hina