BIJELJINA, Za donošenje zakona leks specijalis u Republici Srpskoj o penzionisanju oficira i podoficira u Oružanim snagama BiH ostavljen je rok do 1. marta, izjavila je danas savjetnik u Ministarstvu rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske Milena Majstorović.
Majstorovićeva je podsjetila da je njima radni odnos trebao prestati 31. decembra 2012. godine, ali da je postignut dogovor da se ostavi prostor do 1. marta za provođenje procedure donošenja zakona leks specijalis.
Ona je rekla novinarima da je zakon po hitnom postupku upućen Narodnoj skupštini Republike Srpske, ali je oboren na odboru i nakon malih dorada pripremiće ga za februarsko zasjedanje parlamenta.
“Očekujemo da će taj zakon biti donesen i da neće opteretiti Fond PIO, jer kompletni troškovi padaju na teret budžeta Republike Srpske sve dok oni koji su penzionisani ne navrše godine života koje se traže po penzionom zakonu Srpske, kada oni postaju osiguranici Fonda PIO”, pojasnila je Majstorovićeva.
Prema njenim riječima, ti troškovi bi u ovoj godini iznosili oko 300.000 KM.
“U ovoj godini imamo 46 tih penzinera, sljedeće godine nešto manje, 20 do 30, a do 2016. godine ima oko 160 generala, oficira i podoficira iz komponente Republike Srpske kojima prestaje služba u Oružanim snagama BiH”, istakla je Majstorovićeva.
Prema njenim riječima, uslov starosti preuzet je iz Zakona o službi i iznosi 55 godina za oficire i 50 godina za podoficire, uz 30 godina staža i najmanje 10, odnosno sedam godina neprekidne vojne službe u Oružanim snagama BiH.
Majstorovićeva je istakla da je način i model obračuna penzije strogo prema zakonu Republike Srpske, kao i za ostale osiguranike.
Direktor Fonda PIO Srpske Mladen Milić rekao je da su ovi pripadnici Oružanih snaga BiH plaćali doprinose, kao i doprinose na beneficirani radni staži i da im po tom osnovu pripada pravo na penzije.
Milić je naveo da je 46 oficira i podoficira koji treba da budu penzionisani ove godine, kao i većina onih koji će u narednim godinama biti penzionisani prema ovom zakonu, značajan dio radnog staža ostvarilo u Srbiji, kao pripadnici bivše JNA i Vojske Jugoslavije.
Njima će, kaže Milić, kada ispune uslove biti obračunata srazmjerna penzija i dio će primati iz Republike Srpske, a dio iz Srbije. Srna