BEOGRAD, Platu bez poreza i doprinosa tokom decembra isplatilo je blizu 6.000 poslodavaca u Srbiji.
Ovo pokazuju podaci Poreske uprave, koja od jula prošle godine, na osnovu izvještaja banaka, svakodnevno kontroliše isplatu zarada i pratećih obaveza.
Istovremeno, oko 95.000 preduzeća i preduzetnika svojim zaposlenima je uredno isplatilo zaradu, baš kao i poreze i doprinose za zdravstveno i penziono. Skoro toliko poslodavaca, oko 97.000 njih, međutim, uplatilo je samo poreze i doprinose, ali ne i – platu.
– U decembru se nije išlo mnogo na prinudnu naplatu, jer je već najavljen Zakon o uslovnom otpisu kamate i mirovanju poreskog duga – objašnjavaju u Poreskoj upravi.
– Vjerovatno su i neki poslodavci usporili sa uplatama obaveza iščekujući precizne uslove poreske amnestije.
Kada se sve sabere, ili platu ili doprinose, isplatilo je nešto manje od 200.000 firmi i preduzetnika. U Srbiji ih je, međutim, registrovano, po podacima Agencije za privredne registre, blizu 330.000.
– To ne znači da ih 130.000 ne plaća platu – objašnjava poreski stručnjak. – Preduzetnici, kao vlasnici, ne moraju sebi da uplaćuju platu. Oni imaju obevezu da uplaćuju poreze i doprinose, ali ne i zaradu.
A preduzetničkih radnji bez zaposlenih je u Srbiji na hiljade. Tu je i blizu 25.000 preduzeća u kojima zvanično – niko ne radi. Oni bi hipotetički mogli da potpadnu i u kategoriju onih koji uredno namiruju obaveze prema državi, ali ne i prema radnicima.
– Platu ne isplaćuju, to je sigurno, firme čiji su računi u blokadi – kažu u Uniji poslodavaca.
– Takvih je blizu 60.000. Oni nemaju ni sredstava, ni mogućnosti da isplate zaposlenima zarade. Tu su i firme koje još stoje u evidenciji APR, ali zapravo niti rade, niti imaju radnika.
Početkom prošle godine, platu bez poreza i doprinosa u Srbiji je isplaćivalo oko 60.000 poslodavaca. Prema posljednjim podacima poreznika, u toj kategorji je sada svega desetina nekadašnjeg broja. Ili su poslodavci postali savjesni ili su radnicima prestali da plaćaju i – plate.
Amnestija
Firme koje su gomilale poreske dugove imaju šansu do sljedećeg petka da uđu u program amnestije. Zakon o uslovnom otpisu kamata i mirovanju poreskog duga predviđa da svi koji do 31. januara izmire obaveze za novembar, decembar i tekući mjesec, stiču pravo na „zamrzavanje“ duga. Uslov je da obaveze i dalje redovno izmiruju. Velikim firmama se polovina kamate otpisuje polovinom godine, a druga polovina na kraju 2013. Malim obveznicima kamata će se prepoloviti na kraju ove godine, a „izbrisati“ na kraju 2014. Novosti