BANJALUKA, U Republici Srpskoj trenutno štrajkuju 23 pravosudne institucije sa oko 475 radnika, uz poštovanje minimuma procesa rada, i štrajk će trajati do daljeg, saopšteno je iz Sindikata pravosuđa Srpske.
U Sindikatu navode da je Ministarstvo pravde Republike Srpske iznijelo nepotpune podatke o ukupnom broju zaposlenih u pravosuđu i o broju onih koji su u štrajku.
“Dobro je poznata činjenica da u štrajku nisu nosioci pravosudnih funkcija, odnosno sudije, tužioci, republički pravobranioci”, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da u ukupan broj radnika koji su u štrajku, a koje resorno ministarstvo navodi, nisu ubrojani radnici koji rade na obezbjeđenju minimuma procesa rada, a sami su se u anketi izjasnili da podržavaju štrajk.
Prema navodima sindikata, u 10 pravosudnih institucija rade administrativni radnici koji nisu sindikalno organizovani, što, takođe, utiče na smanjenje ukupnog broja radnika u štrajku, a sasvim je jasno da su i oni nezadovoljni.
Sindikat navodi da se umanjenjem procenata ne može sakriti činjenica da su radnici u pravosuđu ogorčeni zbog toga što se samo njima plata umanjuje za 20 odsto.
U Sindikatu pravosuđa navode i da su u pojedinim medijima objavljene netačne informacije da je Sindikat odustao od štrajka i podsjećaju da je 10. januara Republički odbor ovog sindikata donio odluku o stupanju u štrajk ukoliko Vlada Republike Srpske ne ispuni uslov povećanja cijene rada sa 100 KM na 110 KM, čime bi se “prepolovilo” umanjenje plata od 20 odsto za administrativne radnike u pravosuđu.
“Pošto naš zahtjev nije ispoštovan, stupili smo u štrajk 21. januara i nije bilo potrebe da ponovo sazivamo Republički štrajkački odbor da bi provjeravali odluku o štrajku”, saopšteno je iz Sindikata pravosuđa Republike Srpske.
Sindikati obrazovanja, nauke, kulture, uprave i unutrašnjih poslova juče su stavili moratorijum na štrajk u koji su stupili 21. januara zbog smanjenja plata. Srna