SARAJEVO, Predsjednik Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH Bruno Bojić tvrdi da ova institucija nije izgubila licencu za izdavanje bar-kodova koji, prema međunarodnim trogovinskim pravilima, moraju biti otisnuti na svakom proizvodu koji se prodaju na inostranom i tržištu BiH.
Bojić je rekao da postoje dva udruženja za izdavanje bar–kodova – jedno je GS1 BiH, koje je organizovala STK BiH, i drugo je Udruženje za numerisanje artikala GS1 BiH, koje je osnovala Saliha Osmanagić, predsjednik tog udruženja.
On je istakao da je STK BiH uputila tužbu sudu u Briselu protiv onih koji su izdali i drugo rješenje kako bi se ova situacija razriješila.
“Sada je na sudu u Briselu da odluči kome će licenca biti oduzeta”, rekao je predsjednik Komore.
Bojić je optužio Osmanagićevu da je, napuštajući Komoru u kojoj je nekada radila, uzela dio dokumentacije i na nelegalan način formirala novo udruženje.
On smatra da bi i Ministarstvo pravde BiH trebalo da svojim rješenjem dokaže ko je u pravu.
U izjavi za federalne medije Osmanagićeva tvrdi da je njeno udruženje jedino legalno za izdavanje licenci za bar-kodove, te da u STK BiH prave zabunu među kompanijama, jer nikada nisu ni imali licencu za izdavanje bar-kodova.
Izdavanje bar-kodova može napraviti velike probleme za privrednike u BiH, jer bi im, u slučaju da ne posjeduju uredne bar-kodove, mogao biti zabranjen izvoz, što bi imalo nesagledive posljedice za privredu.
U praksi, može se desiti da jedan proizvod iz BiH ima dva različita bar-koda, odnosno da različiti proizvodi različitih privrednih subjekata imaju isti bar-kod. Srna